Jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Jak dobrać rowerek biegowy dla dziecka? Poradnik dla rodziców

Rowerek biegowy - najważniejszy rower w życiu dziecka. 

Pierwszy rowerek w życiu dziecka? Jak wybrać kiedy zacząć naukę jazdy? Czy warto aby dziecko uczyło się jazdy na rowerku biegowym. Dlaczego lekki rowerek biegowy jest lepszy dla dziecka? W naszej ocenie rowerek biegowy to najważniejszy rower w życiu dziecka, dlatego że to jego pierwszy rower!

Rowerek biegowy stał się jednym z etapów rozwoju dziecka. Nie tylko edukacji rowerowej ale także a może zwłaszcza rozwoju motorycznego. Jest on często zalecany przez terapeutów i rehabilitantów dla prawidłowego rozwoju i walki z wadami postawy. Dla nas najważniejsza jego funkcja to taka, że dzieci, które zaczynają naukę od rowerka biegowego bezproblemowo przechodzą później na pierwsze rowery z pedałami. 

Dzięki rowerkowi biegowemu dziecko uczy się tego co najważniejsze w jeździe na rowerze. Uczy sie łapania równowagi i balansu ciała. Te sensoryczne bodźce pozwalają na zapoznanie się ze swoim ciałem i nabranie nawyków niezbędnych w późniejszej przygodzie rowerowej.

rowerek biegowy Cruzee

1. Wybór roweru biegowego dla dziecka - rodzaje rowerków biegowych.

2. Dopasowanie roweru biegowego - od czego zacząć?

3. Od kiedy dziecko może jeździć na rowerku biegowym?

4. Jak dobrać prawidłowy rozmiar roweru biegowego?

5. Jak powinien być wyposażony rowerek biegowy? Jakie są różnice pomiędzy rowerkami biegowymi?

 

1. WYBÓR ROWERU BIEGOWEGO DLA DZIECKA - RODZAJE ROWERKÓW BIEGOWYCH


Wybór pierwszego rowerka biegowego to bardzo często wyzwanie dla rodziców, którzy zastanawiają się na tym jakie produkt będzie najlepszy dla ich dziecka. Przeszukując internet lub pytając znajomych bardzo często spotykamy się z bardzo subiektywnymi odpowiedziami czy sugestiami. Każdy chwali to co ma lub zna. Jak więc zabrać się do wyboru roweru biegowego dla naszego dziecka?


Na rynku jest ogromna ilość różnych rowerków biegowych, które różnią się wyglądem, wielkością ramy, rozmiarem kół, materiałem z jakiego są wykonane, wyposażeniem czy też ceną.

Podział rowerków biegowych dla dzieci i ich charakterystyka.

Na potrzeby tego artykułu bierzemy pod uwagę tylko klasyczne rowerki biegowe jednośladowe, inne rozwiązania czyli takie, które posiadają np. dwa koła z tyłu opiszemy w innym artykule.

Rowerki biegowe różnią się od siebie, możemy podzielić je ze względu na:

materiał z jakiego są wykonane:

 • rowerki biegowe drewniane, z reguły cięższe, z ograniczoną możliwością regulacji wysokości siodełka czy kierownicy, często o ciekawych kształtach ramy.
 • rowerki biegowe metalowe, najcięższe z wszystkich dostępnych rowerów ale bardzo wytrzymałe,
 • rowerki biegowe plastikowe, mogą pochodzić z materiałów z recyclingu, mniej wytrzymałe niż stalowe czy aluminiowe, 
 • rowerki biegowe aluminiowe, najlżejsze - NASZ WYBÓR!

wyposażenie:

 • rowery biegowe z hamulcem, uczą dziecka prawidłowych odruchów ale zawsze mają zwiększoną wagę,
 • rowery biegowe bez hamulca, ultralekkie ale bez możliwości wyhamowania przez dziecko,

rodzaj kół:

 • rowerki biegowe z kołami pompowanymi, - lepsze toczenie, wygodniejsza jazda i amortyzacja natomiast rowerek jest cięższy,
 • rowerki biegowe z kołami piankowymi, - główną zaletą jest to że mają niską wagę ale też większe opory toczenia i mniejszy komfort jazdy


wielkości kół:

 • rowerki biegowe 10”
 • rowerki biegowe 12”
 • rowerki biegowe 14”


Pomimo tego, że rowerki biegowe mogą naprawdę sporo różnić się od siebie to postaramy się ułatwić wybór .


2. DOPASOWANIE ROWERU BIEGOWEGO - OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jeżeli mielibyśmy zasugerować jakąś generalną zasadę, którą powinniśmy się kierować to najważniejsze jest aby pierwszy rowerek biegowy był dobrany odpowiednio:
- do wieku,
- wzrostu dziecka,
- jego motorycznych możliwości.


Rowerek biegowy ma dziecku ułatwiać naukę, być dla niego wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Niestety często kłóci się to z wyborami rodziców czy dziadków kupujących prezent patrząc tylko przez pryzmat wyglądu czy ceny lub kupując w sklepie internetowym bez wcześniejszego zastanowienia się na tym.


Źle dobrany biegacz może spowolnić naukę jazdy na rowerze przez dziecko. Często też rodzice zbyt szybko próbują posadzić dziecko na rowerek co też nie jest dobrym rozwiązaniem.

Rowerek biegowy Kubikes 12

3. Od kiedy dziecko może jeździć na rowerku biegowym?

Czas w którym dziecko może rozpocząć jazdę na rowerku biegowym to najczęściej wiek około 2 lat. Dla dzieci, których rozwój psychomotoryczny jest szybszy moment rozpoczęcia nauki może nastąpić wcześniej. Natomiast będą też dzieci, które złapią bakcyla trochę później. Pamiętajcie, że to nie wyścigi (jeszcze!) i czasami warto chwilkę poczekać aby dziecko naprawdę miało z tego frajdę!

Pamiętajmy jednak o jednym. Warto nie przegapić odpowiedniego momentu w jakim powinno rozpocząć się przygodę dziecka z rowerkiem biegowym. Czym później dziecko rozpocznie tym trudniej może być z dobraniem odpowiedniego roweru czy też z przejściem na pierwszy rower z pedałami.

Zbyt szybkie próby posadzenia dziecka na rowerek biegowy najczęściej nie udają się z uwagi na niedopasowanie rozmiaru rowerka biegowego do wzrostu dziecka. Dziecko musi też być gotowe na to motorycznie. Co to oznacza?
Rowerek biegowy to umiejętność prowadzenia go utrzymując między nogami, a docelowo bieganie z nim. Jeżeli ktoś nas pyta kiedy rozpocząć jazdę na rowerze biegowym często odpowiadamy, że wtedy kiedy dziecko potrafi już biegać w sposób pewny i skoordynowany.

Rowerek biegowy Woom 1 kolor zielony

rowerek biegowy Woom 1


Jeżeli już bardzo nam zależy na tym aby posadzić na jakiś rowerek dziecko w wieku 12-18 miesięcy to proponujemy zapoznać się z ofertą rowerków trójkołowych lub rowerów na kołach 10”

Podsumowując idealnym momentem na naukę jazdy na rowerze biegowym to czas pomiędzy 2 do 3 lat. 

o tym jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze biegowym pisaliśmy tutaj.

4. Jak dobrać prawidłowy rozmiar roweru biegowego?


Jak więc wybrać odpowiedni rowerek z pomiędzy dostępnych rozmiarów? Wiemy już w jakim wieku rozpocząć naukę natomiast jak sprawdzić czy rozmiar rowerka biegowego jest odpowiedni dla naszego dziecka?

Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym rozmiarem wśród rowerków biegowych są te o kołach wielkości 12'', spotyka się także rowerki biegowe ale na kołach 10'' natomiast dzieci większe, starsze lub wymagające specjalnych potrzeb mogą przymierzyć się do rowerka biegowego 14''.

rowerki biegowe na kołach 10”
najmniejsze rowerki dla dzieci w wieku już od 18 miesięcy, mają malutkie kółka, niską ramę pozwolą na jazdę najmłodszym natomiast dosyć szybko trzeba je zmienić na większy rozmiar przykładem takiego rowerka będzie rower Frog Tadpole Mini

rowerki biegowe na kołach 12”
jest to największa grupa rowerów biegowych, dopasowana idealnie dla dzieci w wieku 2 lata do 4 lat. Przegląd takich rowerków znajdziesz tutaj


rowerki biegowe na kołach 14” i większe
rowerki dla dzieci wysokich oraz takich, które wymagają dłuższej nauki na rowerze biegowym Frog Tadpole Plus 

Najlepiej i najpewniej jak posadźmy dziecko na rowerku. Tylko wtedy w będziemy mieli pewność, że wszystko pasuje. Chodzi o to, żeby dziecko siedzące na siodełku roweru mogło swobodnie chodzić a docelowo biegać. Musi więc siedząc na siodełku mieć oparte stopy na ziemi a kolana lekko ugięte (bardzo delikatnie). Pozycja nie może przeszkadzać dziecku w swobodnym chodzeniu a jak wiadomo chodzenie na wyprostowanych nogach jest łatwiejsze niż na ugiętych:)

Stąd też bardzo istotne jest to aby przy wyborze rowerka biegowego w miarę możliwości wybrać rowerek zapewniający płynną regulację wysokości siedziska. Najczęściej będą to rowerki biegowe na ramach aluminiowych, stalowych lub magnezytowych.

O tym jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerku biegowym pisaliśmy tutaj.

Rowerek biegowy Strider

5. Jak powinien być wyposażony rowerek biegowy? Jakie są różnice pomiędzy rowerkami biegowymi?


Jeżeli wiemy już jaki rozmiar rowerka biegowego jest odpowiedni dla naszej pociechy to pozostaje wybór pomiędzy tym z jakiego materiału będzie wykonany oraz jak będzie wyposażony. Wybór zależy też od motorycznych umiejętności dziecka. Silniejsze i bardziej energiczne dzieci będą gotowe do rowerów na pompowanych kołach z hamulcami które siłą rzeczy są cięższe. Natomiast młodsze i jeszcze troszkę słabsze dzieciaki będa gotowe na start na rowerach najlżejszych, czyli aluminiowych i to na kołach piankowych.

Waga rowerka biegowego

Poza odpowiednim doborem rozmiaru roweru najistotniejsza jest waga. Czym lżejszy rower tym łatwiej dziecku nim jeździć. Rowerek może ważyć 1.9 kg ale też 5 kg. Porównując to z wagą dziecka postarajmy się aby rowerek biegowy miał proporcjonalnie najmniej masy w stosunku do wagi dziecka.

Lekki rowerek Cruzee


lekkie rowerki Cruzee


Jeżeli rowerek będzie ważnym 5 kg a dziecko ma wagę 10-12 kg to trudno będzie mu udźwignąć taki rowerek a co dopiero mieć frajdę z jazdy. Należy jednak pamiętać że najlżejsze na rynku rowerki najczęściej są wyposażone w opony piankowe, których zaletą jest to, że są lekkie i nie trzeba ich pompować natomiast wadą to nie gwarantują takiego komfortu jazdy jak koła pompowane, nie mają hamulców, blokady skrętu kierownicy.

Rowerki biegowe Yedoo

rowerki biegowe Yedoo


Koła pompowane czy piankowe?


Są zwolennicy jednych i drugich.
Rowerki biegowe z kołami piankowymi gwarantuję niską wagę całości, natomiast nie zapewniają takiej przyczepności i komfortu jazdy. Natomiast jego zaleta jest to że nie trzeba ich pompować. Koło pompowane jest normalnym kołem rowerowym o mniejszej średnicy z zastosowaną klasyczną piastą rowerowej co zapewnia dużo lepsze toczenie się nawet przy większej wadze całości zestawu. Opona pompowana zapewnia też lepszą amortyzację i przyczepność.


Rodzaj materiału z jakiego wykonane są rowerki biegowe.

Stalowe:
Najcięższe, ale za to wytrzymałe konstrukcje. Pozwalają na zastosowanie wszelkich niezbędnych akcesoriów rowerowych takich jak koła pompowane, hamulce, blokadę skrętu. Natomiast najczęściej ten materiał jest wykorzystywany w najtańszych rowerach, których jakość pozostawia wiele do życzenia.


Aluminiowe lub magnezytowe
Najlżejsze konstrukcje wykorzystywane przy produkcji rowerków biegowych zarówno prostych na kółkach piankowych (rowerek biegowy Cruzee) czy też bardziej zaawansowanych rowerów z blokadą skrętu kierownic, chamulcami, pompowanymi kołami itp.


Drewniane rowerki biegowe
Bardzo popularne są także rowerki biegowe wykonane z drewna. Są to rowerki bardzo ładne i stylowe. Mogą być wyposażone w opony piankowe lub też koła pompowane. Natomiast sklejka z której są wykonane ma swoją wagę. Wadą jaką widzimy w nich to sposób regulacji siedziska, który nie pozwala na płynne dopasowanie jego wysokości. Najczęściej są to tylko dwie lub trzy pozycje.


Akcesoria
Najlżejsze rowerki biegowe dla dzieci nie posiadają żadnych dodatkowych akcesoriów. Takimi przykładami są rowerki Cruzee czy Strider. Natomiast część rowerów biegowych jest wyposażona w hamulce, odblaski, podnóżki czy bardzo ciekawe rozwiązanie jakim jest ogranicznik skrętu kierownicy. Co powinien mieć rowerek biegowy to zależy w dużej mierze od tego jak będzie dziecko korzystało z rowerka, jaki ma temperament. Czy zjeżdża z górek i potrzebuje hamulca czy też woli wozić misia w koszyczku z przodu

Roweek biegowy Yedoo

 

Stylowe rowerki biegowe z koszyczkiem Banwood


Choć najlżejsze rowery są obecnie bardzo modne to widzimy sens zastanowienia się nad rowerami nieco cięższymi ale z atrybutami prawdziwego roweru jak hamulec czy też opony. Z technicznego punktu widzenia taki rower pomimo wagi może dużo lepiej się toczyć czy dziecko nie musi wkładać tyle siły w jazdę


Jeżeli mamy dziecko bardzo energiczne i silne czasami warto rozważyć rowerek cięższy ale mocniejszy i lepiej wyposażony. Taki rowerek dobrze żeby był wyposażony w hamulec i ograniczenie skrętu kierownicy co znacznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy na takim rowerze.


Wszystko to tak naprawdę zależy od predyspozycji motorycznych dziecka i momentu w jego rozwoju w którym włączamy rowerek biegowy. Każdy z tych wyborów ma swoje uzasadnienie. Pozostawiamy to wyborowi rodzica i oczywiście dziecka.

Powiązane produkty

© 2022 BikeOVO | All Rights Reserved