JAK NAUCZYĆ DZIECKO JAZDY NA ROWERZE?

JAK NAUCZYĆ DZIECKO JAZDY NA ROWERZE?

UCZYMY DZIECKO JAZDY NA ROWERZE.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Rower to świetna sprawa i jest to kwestia bezdyskusyjna. Jazda na rowerze jest dobrym sposobem dla utrzymania kondycji zdrowotnej, pozwala na przemieszczanie się, podróżowanie. Daje dużo radości w każdym wieku. No i oczywiście jest eko!

Dlatego też, tak bardzo istotne jest aby dziecko już od młodego wieku nauczyło się tej, według nas niezbędnej do funkcjonowania w otaczającym nas świecie, umiejętności. Pozwoli mu to na uczestniczenie w rodzinnych wycieczkach, dojazdach do przedszkola, szkoły czy też parku. 

Obecnie dużo rodzin rozpoczyna swoją przygodę rowerową z dziećmi od jazdy z przyczepką rowerową (przegląd przyczepek znajdziecie tutaj) bądź też od przewożenia dzieci w foteliku rowerowym (o nich więcej tutaj). Każdy z tych etapów jet istotny dla nauczenia dziecka jak jeździć na rowerze. Nasz maluch to świetny obserwator, tak więc widząc nas jadących na rowerze, trakuje to jako stan naturalny.

KIEDY DZIECKO POWINNO ZACZĄĆ JEŹDZIĆ NA ROWERZE?

To bardzo częste pytanie jakie zadają nam rodzice w naszym sklepie. Czasami rodzice podchodza bardzo ambitnie i chcą posadzić na rower dziecko 1,5 roczne. Co wtedy?

 

ROWERKI BIEGOWE

rowerek biegowy dla dziecka

 

Nie jesteśmy zwolennikami zbyt szybkiego rozpoczynania jazdy na rowerze, głównie z uwagi na wzrost dziecka i jego predyspozycje motoryczne. Jednakże każde dziecko rozwija się inaczej i nie ma jednej konkretnej daty rozpoczęcia nauki. Czasami jeden miesiąc w wieku dziecka robi ogromną różnicę. Oczywiście mówimy tutaj o nauce jazdy na rowerze biegowym (więcej o nich tutaj), które według nas są niezbędnym etapem w nauce jazdy na rowerze każdego dziecka. Ułatwiają i skracają cały proces nauczania jazdy na rowerze.

Dzieci uczące się jeździć na rowerkach biegowych posiądą podstawową umiejętność - utrzymanie równowagi. Dzięki temu, przejście później na pierwszy rower z pedałami odbywa się dużo szybciej, nierzadko w jeden dzień dzieciaki pedałują z uśmiechem na ustach!

Idealnym momentem na pierwszy rower biegowy to wiek około 2 lat. Głównym czynnikiem będzie wzrost dziecka a raczej długość jego nogi. Musi być ona odpowiednia do minimalnej wysokości siedziska roweru, a ta może różnić się różnych modelach nawet o 10 cm. (Jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu dziecka znajdziecie tutaj). Przegląd rowerków biegowych znajdziecie w naszym nastepnym artykule.

Ważne! Dla nas rowerek biegowy to taki, który ma dwa koła! Wszelkiego rodzaju trójkołowce w różnych konfiguracjach nie są tym rozwiązaniem, które uczy utrzymania równowagi. Rowerki biegowe najczęściej są rowerkami o kołach 12'' (Rowerki biegowe 12'' ), zdarzają się też mniejsze na kołach 10'' (tutaj) oraz rowery dla dzieci większych lub też starszych ale z problemami z utrzymaniem równowagi (rowerki biegowe 14'' - tutaj)

 

PIERWSZY ROWER Z PEDAŁAMI - NAUKA JAZDY

Zakładając, ze dziecko przeszło etap nauki na rowerze biegowym, tzn. potrafi się rozpędzić, podnieść nogi, zrobić slalom a co najważniejsze zahamować utrzymując równowagę, a także osiągnęło wiek a co za tym idzie i wzrost odpowieni (dobór roweru do wzrostu tutaj) to od zamiany roweru na pierwszy rower z pedałmi możemy rozpocząć wielką przygodę rowerową.

rowerek dla dziewczynki Frog Bikes

 

Odpowiedni wiek do nauki jazdy na pierwszym rowerze z pedałami

Najczęściej wiekiem, w którym dzieci zaczynają się uczyć jeździć na rowerze to 3,5 - 5 lat. W tym wieku dzieci najczęściej sięgają po rowerki 14'' lub też 16''. Wszystko to zależne jest od wzrostu dziecka, jego fizyczności i siły.  

 

Dobór roweru dziecięcego do nauki jazdy.

Poza odpowiednim doborem rozmiaru ramy do wzrostu dziecka najistotniejszym według nas jest to, aby rower był lekki. Lekkie rowery to nie moda ale parametr, dzięki któremu dziecko nie tylko szybciej nauczy się jeździć ale też jego wycieczki będą dłuższe i pokonywane z większą łatwością. (Cały artykuł o lekkich rowerach znajdziesz tutaj).

Wybieramy rower odpowieni do wzrostu. Nigdy nie kupujemy na wyrost. Tak jak my nie chodzimy w zbyt dużych butach ani nie jedzimy na rowerze czy nartach przewidzianych dla większych od nas osób.

Rower 14'' jest odpowiedni już dla dzieci o wewnętrznej długości nogi min. 40 cm (przykład frog 40), przy dzieciach wyższych proponujemy rower 16". Odradzamy naukę na rowerze 20" który jest rowerem większym i najczęście wyposażonym w przerzutki. Dlatego też istotne jest aby naukę rozpocząć w miarę wcześnie. Optymalnym momentem jest 3,5-4 lata.

 

Pierwsza lekcja jazdy na rowerze

Nasze poniższe rady są oczywiście tylko wskazówką ale popartą sporą wiedzą. Sami znacie swoje dzieci najlepiej i będziecie wiedzieć jaka technika zadziała. Nasze rady wynikają z lat doświadczeń własnych, doradztwie sklepowym udzielonym setkom klientów a co najważniejsze efektom jakie osiągają nasi najmłodsi klienci - dzieci.

Nasze porady zmierzają zawsze do tego aby dziecko nauczyło się jeździć bez konieczności dopinania bocznych kółek czy też innych stabilizatorów do roweru!

 

Zaczynamy!

Teren:

Najalepiej aby był to teren o nawierzchni równej natomiast nie asfaltowej. Idealne sa parkowe alejki. Dużym ułatwieniem będzie teren z różnicą wzniesień. Mała górka lub zjazd o niewielkim lecz widocznym spadku.

Sprzęt: 

Rower 14" lub 16" z wolnobiegiem, wyposażony w hamulce na dwóch kołach. W pierwszych chwilach nauki, staramy sie nie wyposażać roweru w akcesoria takie jak dzwonek, lampka, klakson czy też koszyczek. Z doświadczenia wiemy że wszystkie te rzeczy potrafią bardziej zainteresować dziecko niż sama jazda.

Ubiór:

Odpowiedni do pogody natomiast nawet w lecie zalecamy długie rękawy i nogawki aby ewentualne upadki były bardziej amortyzowane i mniej dotkliwe. Dobrze aby dziecko miało bluzę z kapturem lub plecak. Dlaczego o tym zaraz.

 

Technika jazdy na rowerze

Przygotowanie:

Jeżeli dziecko świetnie radziło sobie na rowerku biegowym, możemy rozpocząć naukę jazdy. Dobrym sposobem dla dzieci o mniejszych umiejętnościąch lub mniejszej pewności siebie jest odkręcenie pedałów. Nasz rower stanie się na chwilę rowerem biegowym. Tak naprawdę technika ta sprawdza się przy każdym dziecku więc możemy smiało ją stosować!

Pozwólmy dziecku zapoznać się ze swoim rowerem. Niech chwilę pobiega jak na klasycznej biegówce. Pozwoli to na oswojenie się dziecka z rozmiarami roweru, zapoznanie z klamkami hamulca itd. Dobrze jest pokazać dziecku jak taki rower podnosić z ziemi i jak poprawnie na niego wchodzić (tak jak na konika), czyli jedną nogę przerzucamy ponad tyłem roweru. Jest to ważne aby wyrobić prawidłowy nawyk. Większość dzieci potrafi już to robić jeżeli jeździła wczesniej na rowerku biegowym.

Do pierwszej jazdy przyda nam się ścieżka lub alejka o niewielkim spadku. Chodzi o to aby dziecko nabrało prędkości - TAK! do nauki jazdy na rowerze niezbędna jest prędkość! :)

Zależy nam na tym aby dziecko nabrało prędkości albo odpychając się na nogach albo wykorzystując róznice terenu a nasza rolą jest jedynie zapewnienie asekuracji. 

 Asekuracja i bezpieczeństwo:

Pisząc asekuracja mamy na myśli jedynie pilnowanie aby dziecko nie spadło z roweru bądź aby taki upadek maksymalnie zamortyzować. Wszelkiego rodzaju kije i stabilizatory będą opóźniały to, co chcemy w dziecku wyrobić najszybciej. Umiejętność poradzenia sobie z równowagą i grawitacją.

Przed pierwszą przejażdżką wyjaśnijmy dziecku do czego służą hamulce i jak ich używać. W rowerach o regulowanej rączce hamulca (o nich tutaj) dopasujmy jej odległość do rączki dziecka. Ustalmy też komunikat na jaki dziecko ma bezwzględnie zahamować (okrzyk STOP lub STÓJ). Chodzi o to, aby dziecko, które "załapie" pedałowanie i odjedzie z uśmiechem na ustach przed siebie zatrzymało się na Wasz sygnał.

Aby dziecko poprawnie i bezpieczenie zahamowało trzeba wytłumaczyć dziecku to, jak ma się zachować w momencie naciśnięcia klamek hamulca aby zatrzymanie było bezpieczne. 

Zaczynamy od tego, żeby dziecko w momencie naciskania hamulca rozstawiło szeroko nogi. Wtedy, jeżeli rower przechyli się po wyhamowaniu, nasz rowerzysta będzie mógł podeprzeć się na jednej z nóg. Pozwoli to też na przybranie prawidłowej postawy do dalszej jazdy. Warto przetrenować to na "sucho" ponieważ często dzieci zwłasze po pierwszej jeździe z pedałami, w momencie gdy hamują dalej utrzymują nogi na pedałach co zwykle kończy się upadkiem.

 KASK!

Nawet nie dopuszczamy myśli, ze puścicie swoje dziecko na rower bez odpowiednio dobranego kasku! Kask jest obowiązkowy! (jak dobrać kask dla dziecka - tutaj)

No to jedziemy!

Dokręcamy pedały i na start. (jak dokręcić pedały do roweru dziecięcego - tutaj)

Pozwalamy dziecku na rozpędzenie się samodzielne lub przy naszej pomocy, asekurujemy (tu przyda się plecak ze specjalnym chwytem lub bluza z kapturem) podtrzymując jedynie kaptur lub plecak. Wymaga to biegu przy dziecku i jego rowerze. Ruch to zdrowie! 

Pierwsze ruchy nogami na pedałach bywają problematyczne, tzn. dzieci kręcą czasami do tyłu zamiast do przodu (tak się dzieje przy wolnobiegu), ale spokojnie - po chwili wiedzą co mają robić.

Asekurujemy tylko w chwilach gdy czujemy, że dziecko traci równowagę, staramy się nie ingerować zbytnio. Dziecko ma wrażenie, że my je trzymamy a tak naprawdę głowa i ciało kompesuje samodzielnie wszelkie przechyły.

Aha! Czym większa prędkość tym łatwiej utrzymac równowagę. Uwierzcie w umiejętności swoich dzieci!

Nie wymagajmy też od samego początku tego, aby dziecko samo startowało. To jest najtrudniejszy element do skoordynowania przez dziecko. Dobrą metodą jest wypchnięcie z ręki, tak aby nabrało prędkości. Za czasem załapie jak ustawić pedały aby start był samodzielny. Czasami trwa to trochę dłużej. Zachowajcie cierpliwośc i spokój.

Czasami wystarczy kilka takich przebieżek, czasmi jednen dzień a często weekend. Natomiast doświadczenie pokazuje, że rodzice kupujący u nas rowery w piątek piszą w poniedziałek, że dziecko już jeździ czego i Wam życzymy!

  Powiązane produkty

© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved