Przedni fotelik rowerowy dla dziecka. Czy warto go mieć?

Przedni fotelik rowerowy dla dziecka. Czy warto go mieć?

Fotelik rowerowy przedni to rozwiązanie, które pozwala zabrać dziecko w rowerową podróż, przejażdżkę czy po prostu dowieźć dziecko do żłobka. To też sposób życia wpisujący sie w nowoczesną i ekologiczna formę komunikacji.

Wybór produktu tego typu nie jest jednak łatwym zadaniem. Istnieje kilka parametrów, na które musimy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu.

Spis treści:

1. Dlaczego fotelik rowerowy przedni?

2. Fotelik rowerowy przedni czy tylni?

3. Od kiedy można jeździć z dzieckim w przednim foteliku?

4. Do jakiego roweru można zamontować przedni fotelik rowerowy?

5. Bezpieczeństwo – czy fotelik rowerowy na przód jest bezpieczny?

6. Na co zwrócić uwagę kupując fotelik rowerowy przedni?

7. Pasy bezpieczeństwa w foteliku na rower.

8. Komfort jazdy w foteliku rowerowym.

9. Foteliki rowerowe dla dzieci montowane na przód w dobrej cenie

1. Dlaczego fotelik rowerowy przedni?

Odwieczny dylemat rodziców, to: jaki fotelik wybrać przedni czy tylny

Zacznijmy może od tego, jaka jest różnica pomiędzy fotelikiem przednim a tylnym.

Fotelik rowerowy przedni Urban IKI

  • Przedni fotelik rowerowey jak sama nazwa wskazuje;) montuje się z przodu roweru na kierownicy. Dziecko siedzi przed nami - przodem do kierunku jazdy. Stosujemy go zazwyczaj przy młodszych i mniejszych dzieciach. Często fotelik ten wyposażony jest dodatkowo w przednią ochronną przesłonę.

dziecko w tylnym foteliku rowerowym

Foteliki rowerowe tylne Urban IKI

  • Tylny fotelik rowerowy, montowany jest bądź na ramie rowerowej za pomocą specjalnego uchwytu (najczęśćiej przyczepiangeo do sztycy podsiodłowej) lub też na dostosowanym do tego bagażniku. Fotelik ten znajduje się za naszymi plecami. Dziecko również jedzie przodem do kierunku jazdy.

Fotelik montowany z tyłu nie pozwala dziecku w pełni obserwować tego, co dzieje przed nim. Wzrok ma utkowiony w... plecy rodzica.;) Fotelik ten ma natomiast swoje zalety, które opisujemy tutaj.

Przedni fotelik rowerowy, to idealne rozwiązanie dla wszystkich rodziców, którzy preferują kontrolę nad tym, co robi dziecko oraz cenią sobie stały kontakt z dzieckiem. To także bardzo stylowe i funkcjonale rozwiązani, dedykowane dla miłośników rowerów miejskich.

Jednak należy pamiętać o tym, iż z uwagi na ograniczenie wagowe do 15 kg dla fotelika przedniego, każdy kto chce dłużej korzystać z jazdy z tego rodzaju fotelikiem w pewnym momencie musi zaopatrzyć się w ten, montowany na tył.

Główną zaletą fotelika rowerowego montowanego z przodu, jest to, że pozwala on dziecku na obserwację tego ,co przed nim. Widoki podczas podróży nie są niczym przesłonięte, a dziecko może swobodnie zachwycać się malowniczymi trasami. Dla rodzica istotne znów jest to, że ma cały czas kontakt z dzieckiem i pełną kontrolę tego co robi i co się z nim dzieje.

Niestety mały rozmiar fotelików przednich sprawia, że można w nim zazwyczaj przewozić dzieci o wadze do 15 kg. Dla maluchów starszych niż 3 lata będziemy musieli więc poszukać innego rozwiązania.

2. Fotelik rowerowy przedni czy tylni?

Wybór rodzaju fotelika to kwestia dostosowania go do rodzaju roweru a co najważniejsze do gabarytów i wieku dziecka. Możliwe, że nawet jeżeli będziemy chcieli przewozić dziecko z przodu to nasz rower nie będzie się do tego nadawał a co najważniejsze nasze dziecko będzie po prostu zbyt duże lub zbyt małe.

I tak przy fotelikach przednich pamiętajmy o przedziale wiekowym pomiędzy 12-36 miesiącem życia, z uwzględnieniem poprawki na wagę i wielkość dziecka. Maksymalna waga dziecka, dopuszczana przez producentów fotelików rowerowych to 15 kg.

dziecko z mamą w foteliku rowerowym Urban Iki

Istotną kwestią jest także wzrost dziecka. Zbyt wysoki młody pasażer może ograniczać pole widzenia rowerzysty oraz jego ruchy i stabilność jazdy, co bezpośrednio wpływa na komfort a zwłaszcza na bezpieczeństwo jazdy.

Jeżeli źle dobierzemy przedni fotelik rowerowy, może on przeszkadzać podczas pedałowania i wymuszać nienaturalne ruchy. Nie trzeba dodawać, że taka jazda będzie mało komfortowa. 

Jeżeli więc mamy zbyt duże dziecko, lub nieodpowiedni rower to zastanówmy się nad tym, czy czasami tylny fotelik nie będzie lepszym rozwiązaniem.

3. Od kiedy można jeździć z dzieckim w przednim foteliku ?

Na rynku dostępne są foteliki rowerowe przednie dla dzieci o wadze do 15 kg. To górna granica wagi przewożonego dziecka. Natomiast największym problem zazwyczaj jest to, od kiedy możemy rozpocząć jazdę z dzieckiem na foteliku przednim. Warunkiem koniecznym do jazdy w foteliku jest umiejętność samodzielnego siedzenia dziecka. Rekomendowanym przez producentów i ortopedów wiekiem jest, w zależności od kondycji fizycznej dziecka, przedział pomiędzy 12-18 miesięcy.

Należy również pamiętać, że dziecko musi być przygotowane do podróży w foteliku rowerowym. Jeżeli dziecko jest za małe do noszenia kasku i jego pozycja podczas siedzenia nie jest jeszcze stabilna, to zdecydowanie odradza się podróżowanie z nim na rowerze. Poczekajmy kilka miesięcy aby podróżowanie z dzieckiem było w pełni bezpieczne.

Jeżeli tak bardzo chcemy uprawiać turystykę rowerowa z małymi dziećmi to alternatywą mogą okazać się przyczepki rowerowe.

4. Do jakiego roweru można zamontować przedni fotelik rowerowy?

Aby zapewnić komfort jazdy i przewożenia dziecka w foteliku rowerowym przednim, dziecko musi mieć odpowiednią ilość miejsca i wygodę siedzenia a rodzic zachwywać prawidłową i bezpieczną postawę podczas jazdy na rowerze.

Niestety, nie każdy rower wraz z przednim fotelikiem rowerowym zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Najwięcej problemów jest z rowerami ze sterami typu "a-head". Są to głownie rowery typu trekking, MTB czy popularne szosówki i rowery typu grawel.

Generalnie, przednie foteliki rowerowe dedykowane są dla rowerów miejskich lub o ramie damskiej czy "holenderskiej". 

Wynika to z tego, że montaż fotelika odbywa się na sztycy kierownicy, ale z zachowaniem przestrzeni na nogi pomiędzy kierownicą a fotelikiem. 

Warto przed zakupem upewnić się, czy fotelik rowerowy na przód posiada uniwersalną regulację, bądź przejściówkę, która umożliwia montaż nawet na rowerach do tego niedostosowanych. 

Najlepiej jednak skonsultować się ze specjalistą i przed zakupem przymierzyć fotelik do roweru.

5. Bezpieczeństwo – czy fotelik rowerowy na przód jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo jest najważniejszą kwestią, jaką powinniśmy się kierować podczas zakupu siedziska dla dziecka na rower. Każdy dobry fotelik rowerowy powinien posiadać certyfikat EN 14344, który gwarantuje optymalną konstrukcję i proporcję fotelika. Mamy wówczas pewność, że fotelik został poddany rygorystycznym normom, a materiał, z którego powstał, jest bezpieczny dla zdrowia.

Fotelik rowerowy dla dziecka przedni z certyfikatem jest również odporny na uderzenia i uszkodzenia. Dziecko nie ma styczności ze szprychami koła. Innym wyznacznikiem bezpieczeństwa może być także znak jakości TUV/GS. Należy w tym miejscu podkreślić, aby mieć się na baczności lub najlepiej nie kupować, fotelików bez żadnych certyfikatów, gdyż mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla dziecka.

Zawsze podczas przewożenia dziecka w foteliku rowerowym, przednim czy tylnym pamiętajmy o kasku, zabezpieczającym głowę dziecka. Wobór takich kasków możesz znaleźć tutaj.

6. Na co zwrócić uwagę kupując fotelik rowerowy przedni?

Istnieje kilka istotnych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu fotelika rowerowego dla dziecka:

- pierwszym z nich jest wspomniany już certyfikat bezpieczeństwa,

- kolejnym: renoma producenta,

- wreszcie równie ważnym: sposób montażu do ramy rowerowej.

Ze względów bezpieczeństwa oraz wygody dziecka najlepiej jest wybierać wśród sprawdzonych producentów. Z tych, które proponujemy warto zastanowić się nad produktami marki Bobike, URBAN IKI, Hamax czy Thule.

7. Pasy bezpieczeństwa w foteliku na rower

Istnieją foteliki z pasami 3- oraz 5-punktowymi. Bezpieczniejszą wersją będą oczywiście pasy 5-punktowe. Możemy wówczas 2 z nich umieścić na ramionach dziecka, jeden między nogami, a pozostałe 2 zamocować na biodra pociechy. Oprócz zabezpieczeń w postaci pasów ważne jest, aby pamiętać o innych podstawowych elementach bezpieczeństwa jak kask oraz odblaski.

8. Komfort jazdy w foteliku rowerowym

Dobry fotelik rowerowy zapewnia komfort jazdy dziecka oraz zabezpiecza jego kręgosłup i główkę poprzez ergonomiczną konstrukcję. Jednym z podstawowych akcesoriów uzupełniających do fotelika rowerowego przedniego powinna być przednia osłona przed wiatrem i deszczem.

9.Foteliki rowerowe dla dzieci montowane na przód w dobrej cenie

Na rynku możemy znaleźć foteliki rowerowe przednie w różnych przedziałach cenowych. Najtańsze są modele wiklinowe, które stanowczo odradzamy. Najczęściej nie posiadają żadnego certyfikatu i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla dziecka. Aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo oraz komfort jazdy warto zainteresować się modelami, które posiadają wymagane atesty. Ceny dobrych fotelików zaczynają się od 300 zł. Różnice najcześciej dotyczą komfortu, akcesoriów dodatkowych czy też designu.

Należy zawsze pamiętać, że jeżeli decydujemy się na przewożenie dziecka w foteliku rowerowym to podejdźmy do tego tak, jak do fotelika samochodowego. Najważniejsze jest bezpieczeństwo a później wygoda czy wygląd fotelika.Powiązane produkty

© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved