Sztywne deski SUP

Filtruj produkty
Filtry
Cena
-
Zobacz jako

Produkty 15

30
  • 9
  • 18
  • 30
  • 48
na stronę
Filtry
  • Pozycja
Pozycja
Zobacz jako

Produkty 15

30
  • 9
  • 18
  • 30
  • 48
na stronę
Filtry
  • Pozycja
Pozycja
Sztywne deski SUP
Sztywne deski SUP

Jeszcze do niedawna widok osoby stojącej na środku jeziora z wiosłem na desce mogło wzbudzać niemały podziw. Obecnie Stand Up Paddle, bo tak nazywa się ta dyscyplina, dostępna jest niemal dla każdego. Amatorów tego sportu możemy spotkać na wielu akwenach, a z roku na rok ich liczba ciągle rośnie. Podczas wakacji możemy wypożyczyć deskę SUP niemal na każdym zbiorniku wodnym. Jednak z uwagi na atrakcyjną cenę warto pomyśleć nad jej zakupem, na przykład w naszym sklepie – Bikeovo.pl.

Co to jest deska SUP?

SUP to już wspomniany wcześniej skrót oznaczający Stand Up Paddle. Oznacza to nic innego jak wiosłowanie na stojąco. To stosunkowo nowy sport wodny, który polega na wiosłowaniu, stojąc na specjalnie do tego przeznaczonej desce. Deska do pływania na stojąco występuje w różnych wersjach. W tej kategorii jest to sztywna deska SUP. Cechuje się ona dość niską wagą i dużą stabilnością.

W Polsce można spotkać coraz więcej miłośników tej dyscypliny. Przeznaczona jest właściwie dla każdego i nie wymaga specjalnych umiejętności, a jedynie nieco koordynacji ruchowej. Atrakcyjna cena zakupu sprzętu oraz łatwość obsługi z pewnością powoduje to, że deski SUP są w naszym kraju coraz bardziej popularne.

Dlaczego deski SUP cieszą się tak dużą popularnością?

Sztywna deska SUP jest podobna do deski surfingowej, jednak jest od niej większa. Deski SUP wymagają także lekkiego wiosła. Ogromną przewagą nad innymi wodnymi sportami – w tym surfingiem czy windurfingiem jest to, że nie potrzebujemy specjalnych warunków, aby móc pływać. Fale oraz wiatr są zbędne, a deski SUP możemy używać niemal w każdych warunkach pogodowych. Na sztywnej desce SUP możemy pływać podczas słonecznej, bezwietrznej pogody, oraz wtedy gdy występują dość mocne fale. Jesteśmy niemal całkowicie niezależni od pogody.

Deska SUP sztywna – czym się charakteryzuje?

Deski SUP do pływania dzielą się głównie na dwie kategorie. Pierwszą z nich są deski pompowane SUP, drugą natomiast stanowią sztywne deski SUP. W tym miejscu skupimy się na tym drugim rodzaju. Deski sztywne SUP powstają ze styropianowego rdzenia, który obłożony jest warstwami laminatu z włókna szklanego, węgla lub żywicy epoksydowej. Twarde deski SUP polecane są zwykle bardziej zaawansowanym użytkownikom, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrały je osoby początkujące. Są dość lekkie, a więc bez problemu przymocujemy je do bagażnika dachowego i przetransportujemy w wybrane miejsce.

Co powinien zawierać zestaw SUP?

Jeżeli myślimy nad rozpoczęciem pięknej przygody ze Stand Up Paddle to musimy wyposażyć się w podstawowy sprzęt do tego przeznaczony. Pierwszorzędną sprawą jest oczywiście sama deska. Oprócz tego każdy zestaw do uprawiania tej dyscypliny powinien zawierać kilka dodatkowych elementów. To między innymi: wiosło, czy linki leash. Co powinien zawierać pełen zestaw do pływania na desce SUP?

Deska SUP

Najważniejszym przedmiotem jest oczywiście deska. Musimy wybrać pomiędzy wersją sztywną a pompowaną. Obie opcje posiadają swoje zalety oraz wady. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania musimy podjąć decyzję na temat tego, czy potrzebujemy sprzętu rekreacyjnego, czy zależy nam na lepszych doznaniach z uprawianego sportu wodnego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na takie parametry jak wielkość i wyporność deski SUP. Im większa jest deska,  tym stabilniej będzie utrzymywała się na wodzie. Krótsza wersja pozwoli nam jednak na szybsze pokonywanie dystansu i zapewni lepszą zwrotność.

Wiosło do deski SUP

Zaraz po desce niezbędnym ekwipunkiem jest pagaja, czyli wiosło. Najczęściej jego długość jest regulowana, więc nie istnieje problem z jego doborem.

Leash do SUPa

Jest to nic innego jak pasek, który montuje się do kostki lub tuż pod kolanem, aby nie zgubić kontaktu z deską. Dzięki takiemu rozwiązaniu po upadku do wody deska nam nie odpłynie.

Torba lub plecak na deskę SUP

Niezbędnym wyposażeniem każdego użytkownika deski SUP może okazać się także wodoodporna torba, plecak, czy pokrowiec. Zapewnią one bezpieczne i komfortowe przenoszenie osobistych rzeczy, picia, czy jedzenia.

Statecznik do SUPa

To wyjmowana płetwa, której zadaniem jest zwiększenie stabilności deski. Najczęściej klasyczna deska posiada 3 płetwy, które wspomagają użytkownika w utrzymaniu odpowiedniej sterowności i prędkości.

Akcesoria, w które warto wyposażyć się kupując deskę SUP

Jeżeli mamy zamiar pływać na różnych akwenach, szczególnie tych, które charakteryzują się dużym stopniem trudności, to warto wyposażyć się w kamizelkę asekuracyjną, którą można znaleźć w naszym sklepie. Zabezpieczy ona nas przed utonięciem. Dobrym rozwiązaniem są także wodoszczelne torby i pokrowce na osobiste rzeczy.

© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved