Kask rowerowy dla dzieci. Jak dobrać? Poradnik dla rodziców

Kask rowerowy dla dzieci. Jak dobrać? Poradnik dla rodziców

Kask rowerowy dla dzieci. Jak dobrać?

Dzieci w kasku rowerowym

 • Nie ma nałożonego obowiązku jazdy w kasku rowerowym w Polsce, jednak zalecamy to jako niewątpliwe zwiększenie ochrony głowy dziecka
 • Kaski mogą różnić się z uwagi na ich przeznaczenie. Kask rowerowy dla dzieci może być stosowany zarówno przy korzystaniu z fotelików rowerowych, przyczepek rowerowych jak i na rowerku biegowym i na rowerze dziecięcym. 
 • Obecne kaski rowerowe dla dzieci są produkowane z zastosowaniem podobnych technologii jak kaski dla dorosłych. Technologia nie zastąpi jednak odpowiedniego dopasowania rozmiaru kasku i ułożenia go na głowie.
 • Kask powinien być dopasowany rozmiarem, dobrze leżeć na głowie dziecka, mieć odpowiednio wyregulowane zapięcie i paski boczne. Nie może być zbyt luźny lub zbyt mały. Przy wyborze kasku nie powinniśmy kierować się wyglądem tylko jego odpowiednim dopasowaniem.
 • Wszystkie kaski dziecięce powinny spełniać odpowiednie normy europejskie.

Spis treści

 1. Czy dziecko musi jeździć w kasku na rowerze?
 2. Kiedy dziecko powinno używać kasku na rowerze?
 3. Rodzaje kasków dziecięcych na rower i zastosowane technologie. Jaki kask dla dziecka potrzebuję?
 4. Jak poprawnie dopasować kask rowerowy na głowę dziecka?
 5. Normy i certyfikaty kasków rowerowych dla dzieci
 6. Podsumowanie - najważniejsze punkty pomocne w wyborze kasku.

1. Czy dziecko musi jeździć w kasku na rowerze?

Kask rowerowy dla dzieci dla wielu rodziców jest obowiązkowym i wymaganym elementem wyposażenia małego cyklisty. Choć jak na razie nie ma prawnego obowiązku jazdy na rowerze w kasku nawet przez najmłodszych rowerzystów, większość rodziców traktuje to jednak jako konieczność. Czy kask rowerowy dla dzieci powinien być obowiązkowym i przez prawo nakazanym, to już kwestia na osobny artykuł. Mając jednak na uwadze zwiększenie bezpieczeństwa naszych dzieci na rowerze jak najmocniej zachęcamy do używania, przez nasze pociechy, dziecięcych kasków rowerowych.

kask_rowerowy_dla_dzieci

Obecnie dzieci rozpoczynają swoją przygodę rowerową bardzo szybko, czy to na foteliku rowerowym, rowerku biegowym czy też po prostu rozpoczynając naukę jazdy na rowerze dziecięcym. W naszej ocenie, na każdym z etapów przygody rowerowej, odpowiednio dobrane kaski rowerowe dla dzieci znacznie zwiększają bezpieczeństwo jazdy i skutecznie chronią przed niebezpiecznymi przygodami na rowerze.

2. Kiedy dziecko powinno nosić kask rowerowy?

Kask rowerowy powinien znaleźć się na głowie dziecka w trakcie tych aktywności, które związane są z jazdą na rowerze czy to jako pasażer czy też jako rowerzysta. Ten artykuł przeznaczony jest dla osób, które z tą tematyką spotykają się po raz pierwszy i poszukują odpowiedzi na różne pytania przed zakupem pierwszego kasku na rower dla dziecka. Jest też dla tych, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci mają dobrze dobrany kask i czy jest on poprawnie założony.

Kask dla dziecka na fotelik rowerowy

Dla osób, które chcą wozić swoje dzieci w fotelikach rowerowych, pierwszy kask dla dziecka będziemy potrzebowali właśnie wtedy. Choć dziecko będąc w foteliku nie jest aktywnym rowerzystą, to zdecydowanie jest to niezbędne dla jego bezpieczeństwa. Takie zalecenie dają również wszyscy producenci fotelików rowerowych.  Wybór takiego kasku będzie musiał uwzględnić wygodę dziecka. 

Dziecko w przednim foteliku rowerowym Bobike Exclusive

Zdjęcie dziecka foteliku rowerowym przednim Bobike Exclusive

 

Kaski, które są dostosowane do fotelików rowerowych mają najczęściej specjalnie wyprofilowaną tylną część tak, aby dziecko mogło wygodnie się oprzeć w foteliku. Wybór powinien kierować się na kaski rowerowe dla rocznych dzieci i starszych. 

Najczęściej spotykanymi kaskami na fotelik rowerowy to te, których rozmiary są najmniejsze.

Kask rowerowy Bobike XXS

Kask rowerowy dla małego dziecka na fotelik lub rower Bobike GO XXS

 

Rowerek biegowy, hulajnoga dla dziecka

Pierwszy rowerek biegowy to wielkie wydarzenie dla dziecka i rodziców, to też pierwsze pokonane pagórki, krawężniki czy też pierwsze wyścigi, no i oczywiście pierwsze upadki. 

Kask rowerowy na rowerek biegowy powinien być dobrze dopasowany do małej głowy dziecka. 

Zastosowanie będą tu miały podobne kaski rozmiarowo jak te na foteliki rowerowe. Dzieci zaczynają jeździć na rowerku biegowym w wieku od 18 miesięcy, kask jaki będziemy wybierać będzie to najczęściej kask rowerowy dla 2 latka. Dla dzieci, które używają rowerka biegowego nieco dłużej, nawet do 4-5 roku życia będziemy musieli dobrać kaski, większe, już typowo rowerowe, o dobrej wentylacji i niskiej wadze.

Kask rowerowy XIMO

Kask rowerowy dla dzieci XIMO 

 

Pierwszy rower z pedałami dla dzieci

Nauka jazdy na pierwszym rowerze wyposażonym w pedały to “poważna sprawa”. Prawdopodobnie dziecko będzie potrzebowało już większego, dobrze dopasowanego rowerowego kasku dla dzieci w wieku 3-5 lat oraz poziomu zabezpieczenia odpowiedniego do prędkości, jakie dziecko będzie osiągać na swoim rowerze. 

Przy wyborze będziemy kierować się tutaj odpowiednią regulacją kasku, rozmiarem  czy wentylacją. Warto zastanowić się także nad tym, gdzie będzie dziecko jeździć, czy będą to tylko wycieczki do parku, czy też pierwsze wypady za miasto.

Kaski na rower dla 5 latków 

Wiek powyżej 5 lat to moment, w którym dzieciaki wskakują na rowery z przerzutkami, czy nawet rowery górskie. Będzie to moment, w którym dobór kasku poza odpowiednim dopasowaniem rozmiaru będzie wymagał dobrania jego charakterystyki (miejski, MTB, szosowy)

Przyczepki rowerowe.

Nie ma obowiązku jazdy w kasku w przyczepce rowerowej, są natomiast kraje w których jest to wymagane. Pamiętajcie więc podczas zagranicznych wycieczek, że przepisy mogą różnić się od naszych. W naszej ocenie kask w przyczepce rowerowej może sprawiać sporo niewygody dla siedzącego w niej dziecka. 

Hulajnogi

Często wybieranym kaskiem na rower jest kask typowy na hulajnogę czyli popularny orzeszek. Zalecamy aby, jeżeli dziecko jeździ głównie na rowerze, używało kasku rowerowego dziecięcego. Kaski “orzeszki” to najczęściej kaski pełne o konstrukcji hard shell - bardzo wytrzymałe, ale zarazem ciężkie i bez odpowiedniej regulacji. Ich przeznaczenie jest bardziej na skatepark niż na ulice, park czy las.

3. Rodzaje rowerowych kasków dziecięcych i technologie. Jaki kask dla dziecka potrzebuję?

Kaski rowerowe dla dzieci różnią się od siebie. Wiemy, że jeszcze wielu rodziców kieruje się głównie wyglądem kasku. Pamiętajcie jednak, że wygląd czy styl to ostatni z elementów, które bierzemy pod uwagę przy wyborze kasku dziecięcego na rower. Najpierw zastanówmy się do czego kask ma służyć, potem pozostaje już tylko wybrać z setek różnych modeli :)  a tak na poważnie to dobrze jest, przed wyborem kasku, zapoznać się oznaczeniem zastosowanych w nim technologii. Będzie nam łatwiej zrozumieć co do nas mówi sprzedawca w sklepie.

Kask zbudowany jest z trzech warstw skorupy, okładziny ochronnej (piankowej), okładziny poprawiającej komfort (wyściółka) i pasków mocujących z zapięciem. Wybierając kask najczęściej spotykamy się z określeniem technologii w jakiej połączone są te warstwy ze sobą. Warstwy wykonane są różnych materiałów, najczęściej jest to pianka EPS jako materiał skorupy i poliwęglan w powłoce zewnętrznej.

 • kaski klejone - powłoki połączone są klejem (najtańsze konstrukcje), czasami taki kask wygląda mniej estetycznie a powłoki potrafią się rozwarstwić.
 • IN MOLD - zewnętrzna warstwa kasku jest pokrywana sztywną natryskiwaną pianką, dzięki czemu obie warstwy zostają ze sobą ściśle połączone. Kask jest mocniejszy, odporny na działanie wysokich temperatur i bardziej wytrzymały
 • HARDSHELL - wtryskowo formowana zewnętrzna twarda skorupa, która jest połączona z wewnętrzną warstwą ochronną. Taki kask jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uderzenia. Jest on cięższy niż te wykonane w technologii In Mold natomiast stanowi bardzo skuteczną ochronę.
 • MIPS - najbardziej zaawansowana technologia, polegająca na odizolowaniu warstwy bezpośrednio przylegającej do głowy od przeciążeń i ruchów skorupy podczas uderzenia. Rozwiązanie to jest bardzo zaawansowane i podnosi znacznie cenę kasku. Niewielu producentów stosuje tą technologię w kaskach dziecięcych,
 • IAS/IAS 3D - kaski z regulacją szerokości i wysokości łatwiej dopasowujące się do kształtu głowy.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej zaawansowana technologia nie będzie pomocna jeżeli kask dziecka nie będzie odpowiednio dopasowany do jego głowy.

4. Jak poprawnie dopasować kask rowerowy na głowę dziecka?

Poprawne dopasowanie kasku dziecięcego

 

Kask rowerowy dziecięcy powinien być dobrze dopasowany do głowy dziecka. Nie może być za duży ani za mały. Nie może być luźny ani za ciasny. Ale jak to rozpoznać?

Większość rodziców próbuje dobierać kask jedynie sprawdzając obwód głowy. Jednak jest to nie najlepsze rozwiązanie. Dziecko może mieć obwód głowy taki sam jak obwód kasku a kształtem do niego nie pasować. Dlatego warto skonsultowac dobór z doradcą i zapoznać się z kaskami na różne kształty głowy.

Waga kasku rowerowego dla dzieci

Waga kasku rowerowego dla dzieci ma znaczenie. Lekki kask nie zsuwa się z głowy dziecka, dziecko się też nie męczy podczas jazdy. Różnice w wadze mogą być naprawdę spore. Zalecamy aby wybierać kaski o wadze 180-280 gr. w zależności od wieku dziecka. Czym młodsze dziecko tym lżejszy powinien być kask.

Rozmiar kasku 

Jeżeli obwód głowy dziecka wynosi np. 49 cm to wybierajcie raczej kask 48-52 a nie 45-49 cm. Jeżeli tylko możecie próbujcie kask stacjonarnie!

Przymiarka 

Dobierając kask na głowę dziecka powinniśmy sprawdzić kilka modeli aby upewnić się który najlepiej pasuje. Tylko co to znaczy?

Najlepiej rozpocząc od pomiaru głowy metrem krawieckim, jeżeli natomiast jesteście w specjalistycznym sklepie wystarczy przymierzyć kaski o różnych rozmiarach aby zorientować się, który dla nas będzie najlepszy. Miara obwodu powina być dla nas jedynie orientacyjna.

Mierzenie kasku rozpoczynamy od sprawdenia, czy pasuje rozmiarem na głowę dziecka. Aby to zrobić trzeba najpierw rozpiąć paski oraz poluzować kask, używając do tego pokrętła regulacyjnego, znajdującego się z tyłu kasku.

tylna regulacja kasku

 

zdjęcie.1 - regulacja obwódu kasku (pokrętło z tyłu)

Następnie nakładamy kask na głowę dziecka, jednak w taki sposób aby linia boczna kasku ułożona była równolegle do podłoża. Chodzi o to aby kask nie był nasunięty na czoło ani przesunięty na tył głowy.

 

Praawidłowo założony kask

zdjęcie. 2 - prawidłowo założony kask

 

Po założeniu, kask dziecięcy powinien przykrywać czoło dziecka na tyle aby przestrzeń pomiędzy linią brwi a górną krawędzią kasku nie była większa niż 1-2 cm lub dwa dziecięce palce.

Teraz odkręcamy pokrętło regulacyjne na tyle aby kask “trzymał się” głowy. Dopiero po tym zapinamy pasek pod brodą, zachowując przestrzeń pomiędzy podbródkiem a paskiem, na około 1cm. 

dopasowanie długości pasków kasku

Paski boczne powinny być tak ułożone aby tworzyły literę Y i otaczały ucho dziecka w sposób komfortowy.

kask z boku

zdjęcie 6. paski kasku tworzą literę Y

Dobrze dopasowany kask nie powinien przesuwać się, przy poruszaniu głową. 

Co ile czasu wymienić dziecku kask?

Najczęściej zmusza nas do wymiany kasku wzrost rozmiaru obwodu głowy dziecka. Różnie to następuje, ale średnio można przyjąć że co około 2 lata. Tak zdarza się najczęściej.

Pamiętajmy, że kask powinniśmy wymienić po wypadku, w którym doszło do uderzenia kaskiem w podłoże lub o inne elementy. Nawet jeśli nie widzimy uszkodzeń zewnętrznych to mogą powstać uszkodzenia struktury wewnętrznej. Taki kask traci swoje właściwości ochronne.

5. Normy i certyfikaty kasków rowerowych dla dzieci

Kaski, które są oferowane na rynku europejskim, powinny spełniać rygorystyczne normy dotyczące bezpieczeństwa. 

W Unii Europejskiej obowiązującymi normami są PN-EN 1078:1997 (kaski rowerowe) i PN-EN 1080:1997.(kaski dla dzieci poniżej 7 roku). Kaski powinny też być oznaczone znakiem CE.

Podsumowanie

 • Pamiętajcie, aby wybierać kaski z regulacją pasków bocznych i regulacją obwodu opaski wewnątrz skorupy. 
 • Jeżeli dobieracie kask dziecku w wieku 12-24 miesiące to przygotujecie dziecko na to wcześniej. Lepiej niech będzie wyspany i najedzony, współpraca wówczas będzie lepsza:)
 • Kask rowerowy dla dziewczynki powinien być założony najlepiej na rozpuszczone włosy lub spięte poniżej tylnej części kasku. 
 • Nie zakładajcie kasku na czapkę! Ani do przymiarki ani potem. Jeśli chcecie docieplić głowę dziecka warstwą pod kask, użyjmy specjalnych wkładek pod kask lub cienkiej chusty o właściwościach termoregulacyjnych typu Buff.
 • Jeżeli wybieracie się z dzieckiem na trasy bardziej outdoorowe, singletrack lub też inne terenowe przygody, zaciśnijcie pasek pod brodą bardziej ściśle! Kask narażony jest na większe wstrząsy tak więc musi bardziej ściśle przylegać do głowy.
 • Kask powinien być dobrze wentylowany. 
 • Sprawdźcie czy wyściółka w środku jest dobrej jakości i czy nie będzie przeszkadzać dziecku.
 • Kupujcie tylko kaski certyfikowane, spełniające obowiązujące normy.
 • Pamiętajcie też o tym: dziecko bierze przykład z nas! trudno będzie Wam przekonać dziecko do jazdy w kasku jeżeli sami nie założycie swojego na głowę! 
Powiązane produkty

© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved