Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym? Przeczytaj nasz poradnik

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym? Przeczytaj nasz poradnik

NAUKA JAZDY NA ROWERKU BIEGOWYM

Aby nauczyć dziecko jazdy na rowerku biegowym wystarczy odpowiedni rowerek biegowy, chętne dziecko, cierpliwy opiekun i torchę terenu wokół domu. NIe jest to żadna alchemia a może być niezła frajda dla rodzica i dziecka. Jedno jest gwarantowane - radość malucha i duma rodzica!

  • Wybór i dopasowanie rowerka biegowego do wzrostu dziecka to bardzo ważna rzecz.
  • Prawidłowe ustawienie siodełka gwarantuje poprawną pozycję na rowerku biegowy,
  • Ważne aby dziecko miało radość z jazdy a nie był to przymus
  • Alejki parkowe, trasy o niewielkim spadku terenu będą sprzyjać i pomagać w pierwszych krokach.
  • Każdy dzieciak na rowerku biegowym powinien mieć kask rowerowy

 

Rowerek biegowy dla 2 latka Cruzee

 

Spis treści:

1. Wybór i dopsaowanie roweru biegowego

2. Dopasowanie roweru biegowego przed jazdą

3. Radość z zabawy jest najważniejsza. Zaufaj swojemu dziecku

4. Gdzie rozpocząć nauke jazdy na rowerku biegowym

5. Technika i bezpieczeństwo jazdy na rowerku biegowym

6. Bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerku biegowym

 

O wyborze rowerka biegowego pisaliśmy w naszym artykule, który znajdziesz tutaj

 

1. WYBÓR i DOPASOWANIE ROWERU BIEGOWEGO

Bardzo często pada pytanie kiedy możemy rozpocząć naukę jazdy na rowerku biegowym? 

Odpowiedź jest prosta, wtedy kiedy dziecko ma odpowieni wzrost, potrafi już sprawnie biegać i jest na takim etapie rozwoju psychomotorycznego, że jest w stanie skoordynować chodzenie z rowerkiem pomiędzy nogami trzymająć kierownicę prosto.

Z naszego doświadczenia będą to dzieci pomiędzy 18-24 miesiącem życia. Jest to kwiestia bardzo indywidualna, z uwagi na różnicę w szybkości rozwoju psychomotorycznego u maluchów.

Wielkość rowerków.

Ważne jest, aby nauka jazdy odbywała się na odpowiednio dobranym rowerze biegowym. Podstawowy wybór to dopasowanie wielkości rowerka do wzrostu dziecka i jego zasięgu nóg i ramion.

Najpopularniejszym rozmiarem są rowerki biegowe na kołach 12'' - ich większy wybór znajadziesz w naszym sklepie w kategorii rowerki biegowe

Dla mniejszych dzieci odpowiednim może być rowerek na kołach 10'' natomiast dzieci większe lub starsze mogą przymierzyć się do roweru 14''

Szerzej o dobraniu rowerów do wzrostu w artykule Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka

2. DOPASOWANIE ROWERU BIEGOWEGO PRZED JAZDĄ

Jeżeli już nasze dziecko posiada rowerek biegowy bardzo ważną rzeczą jest ustawienie właściwej wysokości siodełka (siedziska). Ma to zasadnicze znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa dziecka. Jeżeli nie zrobimy tego w sposób prawidłowy możemy zniechęcić dziecko do dalszej jazdy. Będzie mu poprostu nie wygodnie

biegówka Frog tadpole

Większość rowerków biegowych posiada łatwą i intuicyjną regulację wysokości siodełka.

Ustaw wysokość siodła tak aby stopy dziecka były płasko na ziemi, a dziecko siedząc miało oba kolana lekko ugięte. Dobra pozycja to siodełko ustawione około 2 cm niżej niż krok dziecka.  
Następnie ustaw wysokość kierownicy względem siodła. Zasada jest prosta, jeżeli ustawiłeś siodełko w najniższej pozycji, kierownica również powinna być ustawiona w pozycji najniższej. Analogicznie jeżeli siodło podnośimy do góry kierownicę również podnosimy do góry. Dotyczy to oczywiście rowerków które posiadają regulację wysokości kierownicy.

Dzieci szybko rosną, więc będziesz musiał poświęcić chwilę na dostosowanie roweru co kilka miesięcy, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie.

 

3. RADOŚĆ Z ZABAWY JEST NAJWAŻNIEJSZA! ZAUFAJ SWOJEMU DZIECKU.

Dzieci bardzo instynktownie obchodzą się z rowerem. Chwal je za każdą ilość czasu, jaki spędzą na rowerze. Dopinguj, ale nie zmuszaj! Staraj sie nie robić nic wbrew dziecku. Najgorsze co można zrobić to zmuszać dziecko do czegość do czego jeszcze nie jest gotowe.

Czasami najmłodsi potrzebują chwili (to może być dzieć lub tydzień) na oswojenie się rowerkiem. Największym bodźcem jest zawsze naśladowanie rówieśników. Jeżeli zobaczą że inne dzieci mają radość z jazdy gwarantujemy, że nabiorą ochoty! Pozwól też na to aby same nadawały tempo. Pamiętaj to ma być zabawa dla dziecka!

 

Dzieci na rowerkach biegowych

4. GDZIE ZACZĄC NAUKĘ JAZDY NA ROWERKU BIEGOWYM

Każde miejsce będzie dobre. Może to być skwer przed domem, alejka parkowa czy też mało uczęszczana ścieżka rowerowa. Najczęściej pierwsze kroki odbywają się w domu choć domowe trenningi z uwagi na ograniczoną przestrzeń mogą być trudne.

My osobiście zalecamy ścieżki parkowe z miękką gruntową nawierzchnią (unikać szutru i piachu) z terenem z lekkim spadkiem. Dlaczego? o tym za chwilę.

Przed przystąpieniem do nauki, powinnismy też wiedzieć do czego właściwie dążymy?

Chcemy po pierwsze aby dziecko miało frajde, a po drugie aby odpychając się nogami potrafiło podczas jazdy podnieść nóżki do góry i w takiej pozycji utrzymać tor jazdy i prędkośćna rowerku biegowym a nawet dokonywać skrętów czy slalomów!

5. TECHNIKA I BEZPIECZEŃSTWO JAZDY NA ROWERKU BIEGOWYM

Nasz pomysł na naukę jazdy na rowerze biegowym

Lata doświadczeń oraz podpatrywanie dzieci potwierdziły to, że cały proces możemy naprawdę skrócić do minimum czasu i nerwów (tak, u niektórych niecierpliwych lub bojaźliwych rodziców tak się dzieje)

Dziecko jest zbyt małe aby zrozumiało i skoordynowało wszystkie nasze komunikaty typu: trzymaj kierownicę prosto, patrz przed siebie, biegaj, nie bój się, stój, zatrzymaj się hamuj, uważaj,przkładaja nogi na przemian itd. musimy nauczyć dziecko prawidłowych odruchów

To tak samo jak nie mówilismy dziecku co ma robić aby nauczyć się chodzić, zrobiło to samo.

Tak więc aby ułatwić cały proces dobrze jest znaleźć niewielką górkę lub ścieżkę o niewielkim spadku. Jeżeli rozpoczniemy próby w takim miejscu grawitacja nam pomorze. Rowerek zacznie samoczynnie szybciej jechać a dzieciak automatycznie będzie szybcie przekładać nóżki. Działa tu taki sam mechanizm jak przy schodzeniu z górki. Idąc w dół nogi same chodzą szybciej. 

Robimy to po to aby wprowadzić w ruch dziecko i rower. Jazda na rowerze opiera się na zasadach fizyki, które powodują, że szybciej jadący rower zachowuje swoją pionową pozycję. Rower który nie ma prędkości poprostu się przewraca.

Zaufajcie nam. To działa! Sami zobaczycie. Znamy przypadki, w których dzieciak po dwóch taki próbach nabrał takiej pewności, że od razu załapał o co chodzi.

Asekuracja dziecka na rowerku biegowym

Pamiętaj aby nie wspierać i asekurować roweru tylko dziecko. Trzymając i stabilizując rowerek biegowy nigdy nie nauczymy dziecka utrzymywania przez nie równowagi. 

W naszym sklepie Bikeovo.pl mówimy czesto, że dziecko musi samo poczuć działanie grawitacji :). Jest to trochę jak z pisklakiem, który w końcu musi wylecieć z gniazda o własnych siłach, nieporadnie, czasami ryzykownie ale musi wykonać pierwszy samodzielny krok.

Jeżeli już chcesz asekurować dziecko to rób to utrzymując je za plecak, bluze lub szelki. Jednak naszym zdaniem są to i tak zbędne czynności i obawy. Dzieci rozpoczynające naukę na rowerku biegowym same znają granice kiedy czują się pewniej. 

6. BEZPIECZEŃSTWO JAZDY NA ROWERKU BIEGOWYM

Każde dziecko na rowerku biegowym powinno jeździć w kasku rowerowym dla dzieci. Oczywiście w kasku odpowiednio i profesjonalnie dobranym do rozmiaru głowy.  Warto też wyposażyć też dziecko w rękawiczki rowerowe dla dzieci. Najczęściej gdy dziecko upada, instynktownie asekuruje się dłońmi.   

Odradzamy stosowanie ochraniaczy na kolana ponieważ w naszej ocenie przeszkadzają dziecku w swobodnym bieganiu.

 

Kilka uwag na koniec

Zupełnie naturalnym jest to, że mniejsze dzieci nie siadają na siodełku tyko utrzymują rowerek biegowy pomiędzy nogami i powoli z nim idą. Nie zmuszajcie ich do siadania na siodełku. W odpowiendim momencie zrobią to same. Widocznie w tej pozycji czują się bezpieczenie i to jest ich strefa komfortu. Kiedy opanują chodzenie i skręcanie kierownicą z rowerkiem między nogami przyjdzie pora na to aby "zaufać" siodełku.

Starsze dzieciaki siadają od razu. Są silniejsze i motorycznie bardziej rozwinięte - to normalne. 

Dzieci metodą prób i błędów same znajdują radość z jazdy i płynnie przechodzą do tego co sprawa największą frajdę. Jazda na rozpędzonym rowerku z podniesionymi nogami do góry!!!! Tak drodzy rodzice do tego dążymy! To będzie oznaczać, że Wasza pociecha potrafi utrzymać równowage na rowerze! Ma 100% zaufanie do kierownicy i sidełka. A stąd już bardzo krótka droga do drugiego stopnia wtajemniczenia - jazdy na rowerze z pedałamiPowiązane produkty

© 2022 BikeOVO | All Rights Reserved