Wanienka dla dziecka. Jaką wanienkę wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wanienka dla dziecka. Jaką wanienkę wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wanienki dla niemowląt. Jaki rodzaj sprawdzi mi się najlepiej?

Wanienki dla dzieci to chyba najbardziej podstawowy elementy wyprawki niemowlęcej. Kruche jeszcze ciało dziecka, które dopiero wykształca swój układ odpornościowy, wymaga niezwykłej troski i higieny. Kluczem do tego jest oczywiście kąpiel, która powinna być przede wszystkim bezpieczna i wygodna dla dziecka. Wanienka niemowlęca jest też bardzo wygodna dla rodziców i to jest kolejny główny powód, dlaczego decydują się oni na to akcesorium. Jednak różnorodność wanienek dla dzieci sprawia, że wybór nie jest wcale taki prosty jak może się wydawać. Jakie są rodzaje wanienek dla niemowląt? Na jak długo starczą poszczególne modele? Duża wanienka dla dziecka czy może wkładka do wanny? Aby pomóc Wam w decyzji przygotowaliśmy przegląd wanienek i poradnik, na co zwracać uwagę przy wyborze. No to zaczynamy.

wanienka niemowlęca childhome

 

 • Kąpiel dziecka to codzienny rytuał ale też doskonała okazja do zacieśniania więzi z rodzicami oraz poznawania świata przez niemowlę wieloma zmysłami.
 • Wanienka dla dziecka jest niezwykle istotną częścią jego wyprawki, która bardzo ułatwia życie rodzicom.
 • Dedykowana wanienka dla niemowlaka zapewnia dziecku większy komfort i bezpieczeństwo, niż kąpanie go w zwykłej wannie.
 • Wybór wanienki dla dzieci powinien być przemyślany, ale dodatkowo – najlepiej jakby czekała ona na dziecko od razu po wyjściu ze szpitala.
 • Małe wanienki dla niemowląt są wygodne, poręczne i sprawdzają się w mniejszych mieszkaniach, ale po około 6 miesiącach trzeba je wymienić.
 • Alternatywą dla mniejszych wanienek dziecięcych są duże wanienki dla dziecka, które posłużą aż do 3 roku życia, ale nie sprawdzą się w małych mieszkaniach.
 • Ciekawym wyborem jest wanienka dla dziecka - wiaderko kąpielowe, która pozwala kąpać noworodka w pozycji siedzącej.
 • Dla ludzi mobilnych idealnym wyborem są wkładki do kąpieli, które świetnie sprawdzają się w podróży i są niezwykle poręczne. Pozwalają też kąpać niemowlę w zlewie, umywalce czy wannie.

Inny ważny element wyprawki – kołyska. Jaką wybrać?

 

Spis treści:

 1. Kąpiel w życiu niemowlaka - dlaczego jest tak ważna?
 2. Wybór odpowiedniej wanienki dla dziecka – dlaczego jest kluczowy?
 3. Kiedy kupić wanienkę dla dziecka?
 4. Wanienki dla noworodków małe – kiedy je wybrać?
 5. Duża wanienka dla dziecka – ekonomiczna alternatywa
 6. Wiaderko do kąpieli dla niemowląt – kąpiel dziecka w pozycji siedzącej
 7. Wkładka do wanienki – poręczność przede wszystkim
 8. Wanienki podróżne - czy warto ją kupić?
 9. Kilka rodzajów wanienek dla dzieci. Na który się zdecydować?

1. Kąpiel w życiu niemowlaka - dlaczego jest tak ważna?

Pierwsze miesiące dziecka w domu są niezwykle istotne. To wtedy zacieśnia się więź między nim a rodzicami a maluszek stopniowo poznaje swoje otoczenie. Ten czas to także duże wyzwanie dla rodziców, dlatego wszelkie sprzęty, ułatwiające codzienne rutuały z niemowlakiem są bardzo ważne. Ciężko zaprzeczyć, że kąpiel noworodka jest czynnością, która wymaga niezwykłej uwagi i ostrożności. Jest też bardzo ważna z punktu widzenia budowania więzi z rodzicami a także najważniejszym rytuałem malucha tuż przed zaśniecięm. Rytuały w życiu dziecka to poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a kąpiel, jak podają specjaliści, obok karmienia i przytulania, jest najważniejszą formą interakcji rodziców z niemowlakiem. 

Dlatego dobrze dobrana wanienka dla dziecka jest tak ważnym akcesorium, bo zapewnia komfort podczas tej, dla młodych rodziców często stresującej czynności. Warto więc ją wykorzystać czas raem przy kąpieli do zabawy, do pobudzania dziecięcych zmysłów i oswajania się z nimi czy do codziennego budowania relacji pomiędzy rodzicami i dzieckiem. 

2. Wybór odpowiedniej wanienki dla dziecka – dlaczego jest kluczowy?

Przy wyborze pierwszej wanny dla niemowlaka warto się zastanowić nad naszymi warunkami w mieszkaniu i ilości miejsca, które w nim posiadamy. Nie dla każdego domu odpowiednia będzie wanienka duża, bo może nie starczyć na nią miejsca, wtedy lepszym wyborem okaże się dla nas oczywiście mała. Warto wziąć też pod uwagę gdzie będzie nasza wanienka dla dziecka przechowywana. Alternatywą dla naprawdę małych mieszkań będzie natomiast wkładka do kąpieli dla niemowląt, dzięki której możemy wykąpać noworodka w zlewie lub umywalce. Jeśli często podróżujemy to świetnym wyborem może być natomiast wanienka turystyczna.

Ważnym aspektem jest oczywiście nasz budżet, ponieważ różne wanienki niemowlęce posłużą różną ilość czasu. Małe wanienki dla noworodków, mimo swojej olbrzymiej wygody, która wynika z kształtu dopasowanego do dziecka, posłużą nam od urodzenia do mniej więcej 6 miesiąca życia dziecka. Duża wanienka dla dziecka natomiast będzie mogła być kompanem kąpieli naszej pociechy nawet do 3 roku życia, ale może być konieczność dokupienia do niej wkładki niemowlęcej. 

3. Kiedy kupić wanienkę dla dziecka?

Wanienka dla noworodka powinna zostać zakupiona wraz z podstawowymi elementami wyprawki, najlepiej jeszcze przed narodzinami dziecka. Przede wszystkim jest to kluczowe akcesorium wyprawki niemowlaka ale także skcesorium, które niezwykle pomaga w codziennej opiece nad noworodkiem. Zapewnia, podczas codziennego rytału kąpieli, bezpieczeństwo i wygodę, które są kluczowe. Wybór wanny dla niemowlaka powinien być przemyślany tak, żeby była to decyzja dobra przede wszystkim dla dziecka, ale także dla nas – rodziców. Dlatego polecamy zastanowić się nad tym akcesorium zanim dziecko przyjdzie na świat tak, aby po powrocie ze szpitala wanienka niemowlęca już na nie czekała.

 

4. Wanienki dla noworodków małe – kiedy je wybrać?

Pierwszym rodzajem wanienek dla dzieci są właśnie małe wanienki dla dzieci. Charakteryzują się głównie tym, że są dedykowane noworodkom, od 0 do 6 miesiąca życia. Mniejsze rozmiary nie tylko zapewniają nam i maluszkowi wygodę – łatwiej się go myje, a mniejszy kształt jest bardziej zbliżony do komfortowych warunków w łonie mamy. Dodatkowo, małe wanny dla niemowlaka, zajmują zdecydowanie mniej miejsca, dzięki czemu nie musimy się aż tak bardzo martwić przechowywaniem i dużo łatwiej zabrać je ze sobą na wycieczkę czy w podróż. Minusem małej wanienki dla dziecka jest to, że kiedy nasza pociecha urośnie, będziemy musieli wymienić wanienkę dla noworodków do kąpieli na większą, co generuje dodatkowy wydatek.

Ciekawą propozycją małej wanienki dla dzieci jest model marki Shnuggle, czylidobrze wyprofilowana wanienka dla niemowląt od urodzenia. Jest to bardzo poręczny produkt, który posiada odpływ wody, ułatwiający rodzicom kąpiel a także specjalny wyjątkowe, profilowane dno, zabezpieczające przed zsunięciem się dziecka do środka. Wanienka dla dziecka Shnuggle Baby ma bardzo ergonomiczny kształt i piankowe oparcie, które jeszcze bardziej zwiększają naszą wspólną, rodzinną wygodę podczas tego codziennego rytuału. Wszystko to dopełnione jest pięknymi, pastelowymi kolorami.

wanienka dla niemowlaka Shnuggle

5. Duża wanienka dla dziecka – ekonomiczna alternatywa

Większe wanienki dla niemowląt są przede wszystkim bardziej uniwersalne. Pomogą w kąpieli do 6 miesiąca życia, ale także w późniejszym okresie życia dziecka. W zależności od wielkości mogą posłużyć nawet do 3 roku życia. Warto zaznaczyć, że w początkowym okresie, czyli przez pierwsze pół roku, w niektórych modelach wanienek dla dzieci dobrym wyborem będzie dokupienie wkładki do wanienki, dla komfortu naszego i naszej pociechy. Mimo, że ich większe wymiary są plusem, bo robią z nich akcesoria bardziej ekonomiczne to jest to również minusem. Przez swoją wielkość, duża wanienka dla dziecka, może nie zmieścić się w mniejszych mieszkaniach, a wygospodarowanie dla niej przestrzeni może być problematyczne.

Naszą propozycją dużej wanienki dla dziecka jest model holenderskiej marki Bebe Jou, która charakteryzuje się oryginalnymi, pastelowymi kolorami i perfekcyjnym wykończeniem. Mowa tu np. o wanience Fabulous Celestial Blue. Mimo tego, że wkładka jest bardzo rekomendowana od 0 do 6 miesiąca i wiąże się to z kolejnym wydatkiem to dzięki wkładce do wanienki Fabulous Celestial Blue będziemy mieli z głowy ewentualną późniejszą wymianę wanny dla dziecka na większą. Dodajmy do tego jeszcze stojak do wanienki Fabulous Celestial Blue i mamy maksimum komfortu podczas codziennej kąpieli naszej pociechy. Oczywiście wanienki Bebe Jou sa dostępne także w innych pięknych kolorach, świetnie odnajdujących się we współczesnych wnętrzach.

wanienka dla dziecka duża BEBE JOU

6. Wiaderko do kąpieli dla niemowląt – kąpiel dziecka w pozycji siedzącej

Ciekawym wyborem, dla coraz większej liczby rodziców, stają się wanienki w kształcie wiaderek. Pojawiły się stosunkowo niedawno i są dedykowane głównie noworodkom. Cechą charakterystyczną wanienki w postaci wiaderka jest kąpiel dziecka w pozycji siedzącej – które jest zanurzone aż po szyję w wodzie. Pozwala to na większą kontrolę nad niemowlęciem, a sposób, w który dziecko siedzi jest dla niego zdecydowanie mniej stresujący. Największą wadą tych wanienek dla noworodków jest stosunkowo krótki czas przydatności. Przez swoje niewielkie rozmiary będziemy musieli zakupić kolejną wanienkę dla dziecka w momencie, gdy nasza pociecha wyrośnie z wiaderka.

Świetnym wyborem dla wiaderka do kapieli jest ponownie model marki Bebe Jou. Rekomendujemy wiaderko kąpielowe Sky Green, które cechuje się bardzo wysoką jakością wykonania, bezpiecznymi materiałami, ergonomią i poręcznością. Jako wanienka dla noworodków typu wiaderko jest zdecydowanie dobrą opcją.

wiaderko do kąpieli Bebe Jou

7. Wkładki do wanienki – poręczność przede wszystkim

Co w wypadku, kiedy nie chcemy kupować dodatkowego mebelka do kąpieli? Producenci zadbali o alternatywę w postaci wkładek do wanny dla niemowlaka. Te sprytne akcesoria to możliwość umycia noworodka na przykład w zlewie kuchennym lub w umywalce w naszej łazience. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z pomocą wkładki, umyć dziecko w wannie, albo w większej wanience dziecięcej. Dla osób, które podróżują jest to również doskonały wybór, bo ich niewielki rozmiar i poręczność będą świetnie współgrać z wyjazdem na wczasy czy do rodziny.

Wcześniej poleciliśmy jedną z wkładek od Bebe Jou, która była idealnym dopasowaniem dużej wanienki dla dzieci. Dlatego w tym miejscu chcemy polecić wam naprawdę oryginalną wkładkę Blooming Bath Kwiat lotosu do kąpieli. Tak jak inne wkładki można jej używać w dziecięcych wanienkach czy dużej wannie, ale dodatkowo – świetnie się sprawdzi, aby wykąpać niemowlę w zlewie. Dodatkowo jest bardzo poręczna i miła w dotyku – jest szyta ręcznie.

wkładka do kąpieli Blooming Bath

wkładka do kąpieli dla niemowlaka Bloooming Bath

8. Składane wanienki podróżne - czy warto ją mieć?

Dzisiejszy tryb życia, częste podróże oraz mobilność współczesnych rodziców wpływa bardzo mocno na rowój rynku akcesoriów podróżnych, składanych, łatwych do przewożenia. Takie też są wanienki podróżne, które bez problemu pojadą z nami na wakacje, do znajomych czy dziadków. Są one zazwyczaj mniejsze, liczy się w nich pomysłowość konstrukcji, lekkość i łatwość montażu gdziekolwiek. Składana wanienka Puj jest lekka a wszystkim łatwa do przechowywania i transportu. Jej kompaktowy kształt pozwala bez problemu zmieścić ją w torbie czy walizce, co czyni ją idealnym towarzyszem podróży. Dzieci uwielbiają się w niej kąpać a rodzice doceniają możliwość odbycia codziennego rutuału, tak ważngo dla malucha, w sposób bezpieczny np. w umywalce.

składana wanienka PUJ wanienka składana podróżna PUJ

 

9. Kilka rodzajów wanienek dla dzieci. Na który się zdecydować?

Oczywiście – to zależy. Polecamy rozważenie każdego za i przeciw dotyczącego przedstawionych tutaj wanienek dla noworodków, aby dojść do wniosku, która z nich najlepiej spełni nasze rodzinne potrzeby. Przemyślenie naszych oczekiwań względem wanienki dla dzieci i budżetu również jest sprawą kluczową. Jeśli, mimo wszystko wybór nadal pozostaje niejasny to gorąco zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem jako rodzice i doradzimy w wyborze tego niesamowicie ważnego elementu dziecięcej wyprawki.

 © 2024 BikeOVO | All Rights Reserved