Kołyska dla dziecka. Ułatwiacz życia czy podstawowy element wyprawki?

Kołyska dla dziecka. Ułatwiacz życia czy podstawowy element wyprawki?

Kołyska dla dziecka. Jaką wybrać? Plusy i minusy tego mebelka.

 

Zbliżają się narodziny naszej pociechy… Czas leci jak szalony, rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami. A my, rodzice, dwoimy się i troimy: jak skompletować wyprawkę dla noworodka? Co będzie najbardziej potrzebne w pierwszych miesiącach jego życia? “Badanie” tego wszystkiego na pewno jest niesamowicie ekscytujące, ale poszukiwania odpowiedzi na wiele pytań może być również męczące. Jedno z najczęstszych pytań brzmi: czy warto kupić kołyskę dla dziecka? Chcąc ułatwić Wam decyzję zdecydowaliśmy się zabrać głos na ten temat. Zaparzcie swoją ulubioną kawkę/herbatkę i zapraszamy do lektury!


Kołyska_dla_dzieci

kołyska dla dziecka Charlie Crane Pink

 

 • Kołyski dziecięce nie są wymaganą częścią wyprawki, ale zdecydowanie ułatwiają nam, rodzicom, pierwsze miesiące z dzieckiem po jego narodzinach.
 • Wielu producentów stawia na wielofunkcyjność kołysek niemowlęcych. Czyli wraz z kołyską otrzymamy coś więcej.
 • Kołyski drewniane nie są wolne od wad, ale ilość ich zalet zdecydowanie przeważa nad minusami tych sprytnych mebelków.
 • Wertykalna kołyska dla dzieci to względna nowość, której największą zaletą jest naśladowanie warunków, które dziecko miało w łonie matki.
 • Klasyczne kołyski są poręczne, dzięki czemu stają się wielkim odciążeniem dla rodziców – można je postawić przy naszym łóżku i wystarczy wyciągnięcie ręki, aby pobujać i uspokoić niemowlę.

O ciekawej alternatywie dla kołyski, czyli Koszu Mojżesza, dowiesz się więcej tutaj [KLIK].

Spis treści:

 1. Dziecięca kołyska znana od wieków – plusy i minusy kołysek.
 2. Dlaczego warto kupić kołyskę? Zalety kołysek dziecięcych.
 3. Druga strona medalu. Czy kołyska ma jakieś wady?
 4. Kołyska dla dzieci wertykalna, czyli bujająca się wzdłuż.
 5. Kołyska dziecięca horyzontalna – klasyka gatunku.
 6. Dwa rodzaje kołysek. Którą kołyskę wybrać?
 7. Kołyska dla dziecka a Kosz Mojżesza

 

1. Dziecięca kołyska znana od wieków – plusy i minusy kołysek dla dzieci

Kołyska niemowlęca jest tematem mało “kontrowersyjnym”. W Internecie, ale również rozmawiając z innymi rodzicami, możemy natknąć się na przeróżne opinie na temat tego klasycznego mebelka dziecięcego ale z zasady wielu doświadczonych rodziców poleca ten rodzaj łożeczka. Zdajemy sobie sprawę, że nic nie jest idealne i decyzja na temat dodania kołyski do naszej listy zakupowej to postawienie plusów (oraz minusów) na szali. Podpowiemy, że naszym zdaniem zalety kołyski dziecięcej przeważają, ale najlepiej zapoznać się z tym tematem i samodzielnie wyciągnąć wnioski. Zamieniamy się więc w “pogromców mitów” i śpieszymy z omówieniem plusów i minusów łożeczek bujanych dla dzieci.

Kołyska dla dziecka BabyBjorn harmony

 

2. Dlaczego warto kupić kołyskę dla dziecka? Zalety kołysek dziecięcych

 • Nasze nowonarodzone dziecko przyzwyczajone jest do warunków panujących w łonie matki. Aby ułatwić mu odkrywanie świata, warto dać mu trochę czasu i odtworzyć warunki prenatalne. Kołyska dla dziecka jest idealnym kluczem, aby tego dokonać. Wszyscy wiemy, jak bardzo najmłodsi uwielbiają bujanie. Jest tak dokładnie dlatego, że przypomina to naszym szkrabom “środowisko”, w którym się znajdowały przed narodzinami.
 • Po narodzinach noworodek przyzwyczajony jest do równomiernego kołysania, które stało się jego naturalnym, bezpiecznym środowiskiem jeszcze w łonie matki. Niemowlęta uwielbiają delikatne kołysanie, które pozwala im szybko uspokoić się i spokojnie zasnąć.
 • Trzecim ważnym plusem tych mebli dziecięcych jest odciążenie nas, rodziców. Godziny spędzone na ręcznym lulaniu naszego dziecka do snu potrafią być wyczerpujące. W tym momencie z pomocą przychodzą kołyski. Ich stosunkowo niewielkie rozmiary pozwalają je umieścić np. przy naszym łóżku, więc aby uspokoić naszego bobasa – nie musimy nawet z niego wstawać.
 • Istotną zaletą dziecięcych kołysek jest ich wielofunkcyjność. Większość producentów bierze sobie tę cechę do serca. Na przykład część kołysek dla dziecka posiada specjalną blokadę, która umożliwia wykorzystania z mebelka jako łóżeczka, niektóre zaś z modeli to często również łóżeczka turystyczne.
 • Aby ułatwić szkrabom zasypianie, część producentów, decyduje się wbudować w swój produkt odtwarzacz do kołysanek. Z pewnością uprzyjemnia to zasypianie i czas relaksu maluchowi oraz stanowi efektowny dodatek do kołyski.
 • Większość kołysek dla dziecka to kompletne zestawy, dzięki czemu nie musimy się martwić o konieczność dokupienia specjalnego materacyka.

 

kołyska dla niemowlaka Charlie Crane

 

3. Druga strona medalu. Czy kołyska ma jakieś wady? 

 • Kołyska dla dziecka nie jest “obowiązkowym” elementem dziecięcej wyprawki. Można sobie dać radę bez niej, dlatego, co jest prawdą, często słyszy się, że kołyska dziecięce to po prostu ułatwiacz życia, a nie must-have.
 • Jeśli ktoś pokusi się o poszukanie wad kołyski to najczęściej do głowy przychodzi wszystkim to, że jest na krótki okres funkcjonowania z małym dzieckiem. Większość kołysek nadaje się do mniej więcej 6 miesiąca życia, albo po prostu do momentu, w którym dziecko nauczy się siadać.
 • Część rodziców boi się, że ich dziecko przyzwyczai się do kołyski i trudno będzie je oduczyć, gdy minie 6 pierwszych miesięcy jego życia
 • Dementujemy tę informację, ponieważ to jest mit!  Kołysanie dziecka ma tylko i wyłącznie pozytywny wpływ na malucha, o czym już tak dużo mówi sie ostatnio wśród specjalistów od rozwoju dzieci, że nie sposób temu zaprzeczyć.Jeśli tak - nie musimy się obawiać “niezdrowych przyzwyczajeń”.

 

Kołyska BabyBjorn Harmony

 

 

4. Kołyska dla dzieci wertykalna, czyli bujająca się wzdłuż osi ciała dziecka.

Najlepszym typem kołyski jest właśnie kołyska wertykalna. Jest to oryginalny i relatywnie świeży “wynalazek”, którego głównym celem jest naśladowanie naturalnego ruchu dziecka w łonie matki. Czym się ona charakteryzuje? Jakie są jej zalety i dlaczego warto się zastanowić nad jej wyborem? Odpowiedzi na te pytania jest kilka.

Wertykalna kołyska dla dziecka, w przeciwieństwie do “klasycznych”, horyzontalnych wariantów nie porusza się na boki. Bujanie dziecka w takiej kołysce przebiega na zasadzie góra-dół. Jest to więc odwzorowanie warunków okresu prenatalnego (warto mieć na uwadze, że noworodki posiadają “pamięć prenatalną”, czyli pamiętają informacje, warunki i doznania z łona swojej mamy) gdzie każdy nasz krok kołysze dziecko właśnie w górę i dół.

Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa, które jest niesamowicie istotne w jego rozwoju, szczególnie emocjonalnym. Gwarantuje to naszej pociesze “matczyną bliskość”, nawet gdy wyczerpana po całym dniu mama chce odpocząć i zwyczajnie pójść spać. Każdy na tym zyskuje – spokojny sen niemowlaka to również spokojny sen jego rodziców.

Oczywiście, rozwój dziecka dla każdego rodzica jest bardzo ważny. Kołyska wertykalna dla dziecka dba również albo, właśnie, przede wszystkim, o to. Jest niejakim gwarantem prawidłowej nauki koordynacji ruchowej, rozwija połączenia nerwowe, poprawia kontrolę tułowia, zwiększa efektywność ruchów i przybliża nasze dzieci do ich pierwszych kroków.

 

kołyska dla dziecka wertykalna

 

5. Kołyska dla dziecka horyzontalna – klasyka gatunku.

Kołyska drewniana – gdy myślimy o takim mebelku to oczyma wyobraźni prawdopodobnie widzimy właśnie kołyskę horyzontalną. Jest to najczęstszy typ kołysek, z którymi możemy się spotkać na rynku i nie jest tak bez powodu. Tym sprytnym meblom, wchodzących w skład wyprawki dla dziecka, zaufało (i ciągle ufa) miliony rodziców na całym świecie.

Nie dzieje się tak bez powodu. Chyba każdy rodzic wie jak ciężkie mogą być noce, gdy do naszego domu zawita nowy członek rodziny. Jednak z kołyską horyzontalną nie takie straszne pierwsze dni macierzyństwa i tacierzyństwa jak je malują.

Cechą charakterystyczną tych kołysek jest ich stosunkowo niewielki rozmiar. Są one mniejsze, niż klasyczne łóżeczka, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby maluch spał zaraz obok naszego łóżka. Zapomnijmy o nocnym wstawaniu, gdy nasze dziecko się obudzi wystarczy tylko wyciągnąć rękę i je pobujać, aby w mig je uspokoić i pozwolić mu na powrót zasnąć. 

Ale przecież nie spędzamy całego dnia w naszej sypialni. Dlatego warto podkreślić jaką zaletą jest poręczność kołysek dla dzieci, które mają kółka. Możemy wtedy zmienić miejsce postoju kołyski i miec malucha blisko siebie.

 

kołyska dla dziecka drewniana

 

6. Różne rodzaje kołysek. Którą kołyskę wybrać?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Przede wszystkim trzeba zrobić szybki “rachunek sumienia” oraz rozważyć plusy i minusy różnych rodzajów kołysek. Zastanowić się nad naszym budżetem, potrzebami i oczekiwaniami względem tego mebelka. Istotną, naszym zdaniem, rzeczą jest też estetyka. Wierzymy, że gdy dojdziemy do konkluzji jakiej funkcjonalności oczekujemy, powinniśmy wybrać taką kołyskę, która będzie nam się po prostu podobać i pasować do reszty naszego mieszkania.

 

7. Kołyska dla dziecka a KOSZ MOJŻESZA

Oba produkty, które zaspokajają podobne potrzeby, które służą za pierwsze łożeczko dla malucha należą do bardzo często wybieranych produktów do wyprawki noworodka. Zwykłe domowe aktywności, relaks czy nawet rozwijanie swoich własnych pasji z kołyską oraz Koszem Mojżesza stają się dużo prostsze. Mebelek możemy przenieść do kuchni gdy będziemy robić obiad czy do salonu gdy zdecydujemy się obejrzeć nasz ulubiony serial – a nasza pociecha zawsze będzie “pod ręką” i w razie np. jej głośnego przebudzenia wystarczy zaledwie kilka ruchów, aby ją uspokoić.

Kosze Mojżesza mają tę, według nas, przewagę, że są lekkie więc swą mobilnością wygrywają wszystkie rankingi. W naszym sklepie dobraliśmy do oferty w większości takie kosze, które posiadają rączki (uchwyty), za które można złapac i przenieść Kosz nawet jedną ręką w w inne miejsce w domu lub bez problemu spakowac kosz do samochodu. 

W czasach kiedy często przemieszczamy się z dzieckiem, podróżujemy, odwiedzamy rodzinę i przyjaciół ta cecha jest bardzo ale to bardzo przydatna.

Jeśli do Kosza Mojżesza dokupimy stojak bujany otrzymamy produkt z serii 2w1, czyli możemy spodziewac się zalet kosza i kołyski w jednym produkcie.

Więcej o rodzajach koszy i ich zaletach dowiesz się z tego artykułu, do którego lektury zapraszamy!

Nawet po takim przemyśleniu tej sprawy mogą pojawić się wątpliwości – nie należy się tego obawiać, ponieważ jest to po prostu naturalne. Gdy czekamy na narodziny naszego dziecka to mamy na głowie mnóstwo spraw i czasami, po prostu, przyda nam się rozmowa z innym rodzicem i ekspertem.

Dlatego, jeśli dalej nie jesteście pewni, gorąco zachęcamy do kontaktu z nami. Czy to mailowo, czy telefonicznie, czy po prostu w naszym sklepie – na żywo. Zawsze chętnie pomożemy i doradzimy tak, żeby z kołyski było zadowolone nie tylko dziecko – ale także jego rodzice.

 

 © 2024 BikeOVO | All Rights Reserved