Jak nauczyć dziecko jady na rolkach? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jak nauczyć dziecko jady na rolkach? Poznaj sprawdzone sposoby!

Jazda na rolkach to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dużym atutem tego sportu jest to, że angażuje on praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała, oraz pomaga ćwiczyć równowagę. Jest to z pewnością dyscyplina, która może być uprawiana przez całą rodzinę. W związku z coraz większym zainteresowaniem stworzyliśmy poradnik – jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach. Krok po kroku pokażemy jak tego dokonać i na co uważać.

Dzieci z rolkami

 • Idealnym momentem aby rozpocząć naukę jazdy na rolkach przez dziecko to wiek od 4 lat.
 • Przy wyborze rolek kierujemy się tym aby wykoanie byta zapewniało stabilizację stopy i kostki. Unikajmy najtańszych modeli. 
 • Każde uczące się jazdy na rolkach dziecko, powinno posidać zabezpieczenie w postaci kasku, i ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki
 • Przy rozpocząeciu nauki wybierzmy miejsce z odpowiednią gładką najlepiej asfaltową lub betonową nawierzchnią,
 • Elementy nauki jazdy na rolkach powinny zawierać naukę odpowiedniej postawy, jazdy, skrętów, hamowania a także upadania

o tym jak dobrać rolki dla dziecka przeczytasz tutaj

Spis treści:

1. W jakimwieku dziecko może zacząć jeździć na rolkach?

2. Rolki dla początkującego dziecka

3. Ochraniacze na rolki dla dzieci

4. Odpowiednia powierzchnia do nauki jazdy na rolkach

5. Elementy nauki dzieci jazdy na rolkach.

6. Jak nauczyć się jazdy na rolkach?

 

1. W jakim wieku dziecko może zacząć jeździć na rolkach?

Od dłuższego czasu istnieje spór o to, w jakim wieku dziecko może zacząć trenować różne dyscypliny sportowe. Nie inaczej jest z jazdą na rolkach. Maluch może zacząć swoją przygodę z rolkami w zasadzie wtedy, gdy ma odpowiednio mocne i wytrzymałe mięśnie nóg. Co prawda wiele źródeł może mówić o tym, że jazda na rolach jest już dla 3 latków, jednak zazwyczaj dopiero w 4 roku życia dziecko jest na tyle wytrzymałe, aby spróbować swoich sił w tym sporcie. Jest to więc sprawa dość mocno indywidualna i zależy od predyspozycji i cech indywidualnych dziecka.

Dzieci jadące na rolkach

2. Rolki dla początkującego dziecka

Przed rozpoczęciem nauki jazdy na rolkach bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście dobór odpowiedniego sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem są rolki dla dzieci z regulowanym rozmiarem, przez co nie będzie za chwile konieczności ich zmiany przez wzrost stopy dziecka.

Podczas wyboru odpowiednich rolek dziecięcych należy zwrócić uwagę na to czy but jest odpowiednio przewiewny oraz czy ma zapięcia, które będą pozwalały dobrze usztywnić stopę. Najlepszym rozwiązaniem są 3-stopniowe zapięcia, umożliwiające idealne dopasowanie.

Co do łożysk, to najlepiej wybrać te o oznaczeniu max. ABEC 3. Na początek jest to dobre wyjście, gdyż kółka uniemożliwiają nabranie dużej prędkości, co pomaga w opanowaniu poprawnej techniki jazdy. W razie potrzeby element ten można wymienić na „szybszy”.

Dobrze dobrane rolki będą czynnikiem ułatwiającym pierwsze kroki w tym sporcie. Nie należy wybierać najtańszych możliwych rolek, z obawy na to, że dziecko nie będzie chętne kontynuować nauki tej dyscypliny. Jest to najczęstszy błąd popełniany przez rodziców.

Paradoksalnie tańszy sprzęt może być bardzo niewygodny i nie dawać poczucia komfortu podczas jazdy, co zniechęci naszą pociechę do dalszego starania się i nauki, zanim nawet opanuje utrzymanie równowagi na rolach. Dlatego tak ważny jest zakup produktów sprawdzonych producentów jak rolki k2. Wybierając taki sprzęt, mamy pewność, że stopa dziecka jest odpowiednio chroniona, kostka nie będzie uciekała na boki, a maluch będzie skoncentrowany na nauce, a nie bólu, spowodowanym uciskiem stopy słabej jakości buta.

Rolki dziecięce K2

3. Ochraniacze na rolki dla dzieci

Zaraz po zakupie dobrych jakościowo rolek, musimy pomyśleć o odpowiedniej ochronie dziecka. Wszak jego zdrowie oraz bezpieczeństwo jest najważniejsze. W tym celu powinniśmy wyposażyć małego sportowca w specjalne ochraniacze i kask. Ochraniacze na rolki dla dzieci powinny składać się z 3 elementów: ochraniacze na łokcie, ochraniacze na kolana i ochraniacze na nadgarstki. Taki zestaw ochraniaczy na rolki będzie optymalnie chronił przed upadkami na każdej powierzchni.

Dodatkowym elementem ochraniającym głowę jest kask. W tym celu warto nabyć popularny model, tzw. orzeszek, który jest dobrym rozwiązaniem również na hulajnogę czy deskorolkę. Nie stosujmy kasków na rower lub innych – często nie posiadają zabezpieczeń potylicy, a to upadki do tyłu na rolkach są najbardziej popularnym zjawiskiem, zwłaszcza na początku przygody z tym sportem.

dzieci na rolkach w ochraniaczach

4. Odpowiednia powierzchnia do nauki jazdy na rolkach

Gdy już zakupimy odpowiedni sprzęt, musimy wybrać odpowiednią powierzchnię do nauki. Najbardziej optymalnym wyborem będzie lekko chropowata płaszczyzna. Takie podłoże zapewnia łatwiejsze utrzymanie równowagi. W momencie gdy dziecko opanuje podstawy jazdy oraz hamowania, możemy przechodzić stopniowo do bardziej gładkich terenów.

Nie wybierajmy na początek zatłoczonych alejek, ścieżek rowerowych czy chodników. Znajdźmy obszar mało uczęszczany, gdzie dziecko będzie miało do dyspozycji dużą przestrzeń. Ważne jest, aby dziecko podczas swoich początków jazdy na rolkach czuło się komfortowo, bez zbędnej presji.

5. Elementy nauki dzieci jazdy na rolkach.

 • Bezpieczeństwo podczas nauki dzieci jazdy na rolkach

Przed rozpoczęciem nauki jazdy na rolkach musimy uświadomić dziecko o zagrożeniach i wszelkich jego obowiązkach podczas jazdy. Należy wytłumaczyć wszelkie zasady poruszania się, np.:

 •         Podczas skrętu w lewo pierwszeństwo mają osoby idące/jadące z przeciwka;
 •         Należy uważać na wszelkie osoby poruszające się po placu;
 •         Należy zawsze zatrzymać się na skrzyżowaniach dróg.

W momencie gdy przyswoimy już całą teorię, zaczynamy od prawidłowego zapięcia rolek, nałożenia ochraniaczy i przechodzimy do ustawienia się w odpowiedniej pozycji.

 • Prawidłowa postawa podczas jazdy na rolkach

Podczas jazdy na rolkach postawa zbliżona jest do tej, którą utrzymujemy na nartach lub łyżwach. Plecy są lekko pochylone, nogi lekko ugięte w kolanach, a ręce swobodnie opuszczone są wzdłuż ciała.

Nogi powinny być lekko w rozkroku, nie mogą się stykać podczas jazdy. Podczas jazdy kolana skierowane są lekko na zewnątrz i razem ze stopami tworzą literę „V”. Wzrok skierowany jest przed siebie.

 • Jak utrzymać równowagę na rolkach?

Nauka jazdy na rolkach powinna odbywać się z asekuracją drugiej osoby. Pomocnik trzyma na początku dziecko za ręce, co pomaga wyczuć odpowiedni balans i zachować równowagę. Podczas delikatnego ciągnięcia początkujący rolkarz powinien dobrze wyczuć swój środek ciężkości i posuwać się powoli do przodu oswajając się ze sprzętem. Kolejny etap to lekki balans ciałem na lewo i prawo.

Ćwiczenie można także wykonać przy poręczy. Wystarczy trzymać się jej i powoli przesuwać raz lewą raz prawą nogę, pamiętając o pozycji pochylonej do przodu. 

 • Jak skręcać na rolkach

Gdy już dobrze opanujemy jazdę na wprost, warto poćwiczyć skręcanie. Aby prawidłowo wykonać tę czynność, należy ustawić ciężar ciała na obie nogi. Następnie pochylamy ciało delikatnie i lekko wysuwamy nogę na przód w stronę skrętu. Kółka rolek również powinny zmierzać w kierunku, w którym chcemy podążać.

 • Hamowanie na rolkach – podstawowe zasady

Na nic jednak jazda przodem oraz opanowanie skręcania, jak brakuje umiejętności hamowania. Właściwie jest to najważniejsza kwestia, gdyż prawdziwy rolkarz musi umieć zatrzymać się dokładnie tam, gdzie chce. Początkowo może wydawać się to nieco trudne, jednak w miarę postępów może okazać się, że jest to łatwa do opanowania sztuka. Jak hamować na rolkach i jakie są podstawowe techniki hamowania?

 • Zatrzymywanie się za pomocą hamulca

Hamowanie za pomocą hamulca umieszczonego na rolce jest najłatwiejszą opcją. Wystarczy przenieść ciężar ciała na rolkę, która posiada plastikowy element służący do zatrzymywania się.

 • Hamowanie pługiem

Bardzo dobrą i znaną techniką jest również hamowanie pługiem. To sposób zaciągnięty rodem z narciarstwa zjazdowego. Wystarczy, że stopy ułożymy w odwróconą literę „V”. Im większa prędkość, tym szerszy rozkrok przed hamowaniem powinniśmy wykonać.

 • Hamowanie przez obrót

Kiedy bardzo dobrze opanowany zostanie skręt oraz jazda na wprost można przystąpić to jednego z najtrudniejszych sposobów hamowania. W tym celu wyciągamy jedną z nóg do przodu i opieramy na niej ciężar ciała, następnie przenosimy go w miarę obracania się wokół własnej osi na drugą nogę. Stopy skierowane są cały czas na zewnątrz.

 • T-stop

To także technika, która wymaga już dobrych umiejętności. Zatrzymujemy się, przenosząc ciężar ciała na jedną z wysuniętych nóg do przodu, następnie drugą nogę ustawiamy prostopadle do kierunku jazdy i tak posuwamy się do przodu, aż do zatrzymania.

6. Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach?

Najlepszą sytuacją jest, gdy rodzic sam umie jeździć na rolkach, bądź chociaż zna teorię jazdy. Wtedy to może swobodnie przekazać wiedzę i pomóc maluchowi opanować tę sztukę.

Największym wyzwaniem dla małego rolkarza jest utrzymanie równowagi. Najbardziej popularnym zjawiskiem jest odchylanie się do tyłu. Warto więc wpoić nawyk pochylania się do przodu. Początkowe kroki w tym sporcie powinny być stawiane w obecności asekuratora, który złapie dziecko przed upadkiem.

Lekcje poruszania się na kółkach zacznijmy od trzymania dziecka za ręce oraz spokojnego i płynnego pociągania go do przodu.

dziewczynka na rolkach

Gdy widzimy, że maluch łapie równowagę, wtedy puszczamy stopniowo jedną i drugą rękę, a także pozwalamy samodzielnie pokonać niewielki, ustalony odcinek drogi. Bardzo ważne jest nie wywieranie presji na dziecku i pozwolenie mu na naukę we własnym tempie.

Wiedzę na temat tego jak skręcać i jak hamować przekazujemy dopiero wtedy, gdy nasza pociecha czuje się pewnie, jadąc na wprost i dobrze utrzymuje równowagę. Za każdym razem warto poprawiać postawę oraz kontrolować sposób balansowania ciałem.

Na początku jazdy warto ustalić odcinki, po których początkujących rolkarz ma się poruszać. W miarę nabierania umiejętności należy je zwiększać, co będzie gwarantem bezpieczeństwa dla nas oraz motywacją dla dziecka.

Dzieci bardzo szybko opanowują nowe umiejętności i z każdą pokonaną odległością czują się coraz pewniej. Jazda na rolkach to doskonały pomysł na spędzanie czasu w gronie rodziny, warto więc aby i rodzice również nabyli tę umiejętność, jeżeli jeszcze jej nie posiadają.

 

 

 

 

© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved