Rolki dla dziecka. Jak dobrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rolki dla dziecka. Jak dobrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór rolek dla dziecka obejmuje wiele kryteriów. Aby umożliwić maluchowi prawidłowy rozwój fizyczny i bezpieczną jazdę należy starannie dobrać sprzęt tak aby zachęcić go do podjęcia świetnej aktywności, jaką jest jazda na rolkach. To doskonały pomysł na spędzanie czasu z rodziną. Ponadto taki rodzaj ruchu poprawa koordynację ruchową, równowagę oraz wzmacnia mięśnie całego ciała. Jak rolki dla dziecka wybrać? Czym kierować się przy ich zakupie?

 

dziewczynka na rolkach

  • Odpowiednim wiekiem do rozpoczęcia nauki jazdy na rolkach to wiek 4 lat. Należy pamiętać, że to kwestia indywidualna każdego dziecka.
  • Rolki z regulowanym rozmiarem to najlepszy wybór dla dziecka. Pozwalają na dopasowanie komfortu dziecka do jego stopy.
  • Rozpoczynając naukę jazdy na rolkach nie potrzebujemy szybkich i dużych kółek i łożysk. Czym mniejsze kółka i wolniejsze łożyska tym bezpieczniejsza jazda i większa kontrola
  • System mocowania i płoza rolki powinna być dostosowana do wygody i bezpieczeństwa dziecka
  • Warto wydać więcej na droższe i bardziej profesjonalne rolki. Zapewnią bezpieczeniejszą jazdę i większą frajdę
  • Zawsze zabezpieczajmy nasze dzieco poprzez stosowanie kasu i ochraniaczy. Rolki do frajda i aktywność dla dzieci i rodziców

o tym jak nauczyć dziecko jazdy na rolach przeczytasz tutaj?

Spis treści:

1. Od kiedy rolki dla dzieci?

2. Jak dobrać rozmiar rolek dla dzieci?

3. Jakie kółka i łożyska w rolkach dla dzieci?

4. Konstrukcja buta w rolkach dla dzieci. Jaką wybrać?

5. Płoza w rolkach dla dzieci. Jaką wybrać?

6. Rolki dla dzieci? Cena vs. jakość

7. Kask i ochraniacze na rolki dziecięce.

8. Dlaczego warto kupić rolki dla dziecka?

 

1. Od kiedy rolki dla dzieci?

Zacznijmy od tego, kiedy możemy zastanowić się nad zakupem rolek dla dziecka. Przyjęło się, że dobry moment to 4 rok życia. Wtedy to rozwój motoryczny jest na optymalnym poziomie i maluchy uzyskują umiejętność utrzymywania równowagi. Dziecko w tym wieku ma zdolność do prawidłowej oceny sytuacji i odległości, dysponuje także odpowiednim refleksem.

Sytuacja jednak jest dość mocno indywidualna i tak jak z innymi umiejętnościami – jedne dzieci mogą poradzić sobie z nią szybciej, inne wolniej. Duże znaczenie mają indywidualne predyspozycje. W jeździe na rolkach najlepiej odnajdują się energiczne dzieci, lubiące szeroko rozumiany sport.

dzieci jadą na rolkach

2. Jak dobrać rozmiar rolek dla dziecka?

Stabilne i dobrze dopasowane rolki dziecięce zapobiegają różnym kontuzjom, otarciom i urazom. Wybór odpowiedniego rozmiaru ma więc duże znaczenie. Buty rolek nie mogą być ani za duże, ani za małe. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyli rolki z regulowanym rozmiarem. Posiadają one specjalny mechanizm, który w zależności od potrzeb, dopasowuje się do stopy dziecka. Nie dość, że dzięki temu dopasujemy rolki idealnie do stopy dziecka, to taki sprzęt będzie mógł służyć przez długi czas.

 

3. Jakie kółka i łożyska w rolkach dla dzieci?

Gdy kompletnie nie znamy się na rolkach i ich parametrach, wybór odpowiedniego sprzętu może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Wszak na rynku mamy ogromny wybór.

Zacznijmy od tego, że kółka dobrych rolek stworzone są z poliuretanu z domieszką gumy (PU). Taki materiał powoduje cichą i komfortową jazdę. Nie ma tam twardego plastiku, który słabo amortyzuje wszelkie wstrząsy.

Spośród innych parametrów, które wpływają na wygodę i szybkość jazdy, wymieniamy twardość oraz rozmiar kółek. Dla dziecka najlepszym wyborem na początek są miękkie i małe kółka, które wolno się rozpędzają, tłumią drgania i ułatwiają manewrowanie. Dziecko ma więc pełną kontrolę nad torem jazdy. Optymalnym wyborem są kółka o średnicy 40 – 60 mm i twardości 74A – 82A.

Jeżeli chodzi o łożyska, to najlepiej celować w przedział ABEC-1, maksymalnie ABEC-3. Przy takich parametrach ciężej uzyskać dużą prędkość i łatwiej wyćwiczyć równowagę.

Oczywiście wiadomo ze część sportów bardziej wyczynowych wymaga parametrów wyższych ale na potrzeby tego artyułu rozpatrujemy wymagania dla dzieci dopiero rozpoczynających naukę.

4. Konstrukcja buta rolkach dla dziecka. Jaką wybrać?

Na sklepowych półkach dostępne są rolki dziecięce z twardym oraz miękkim butem. Pierwsze nich zapewniają dużą stabilność w trakcie jazdy, lecz podczas dłuższych przejażdżek mogą nie być zbyt komfortowe. Miękki but jest bardziej wygodny i przewiewny.

Dobrze wyprofilowany but pozwala na dogodną pozycję palców, bez ich ucisku, jednocześnie dobrze podtrzymuje kostkę i piętę.

Warto również zwrócić uwagę na system mocowania. Odpowiada on w znacznym stopniu za pozycję nogi i jej stabilność w bucie. Spośród najlepszych rozwiązań wymienia się system trójstopniowy. Posiada on sznurowany but, rzep usztywniający kostkę oraz klamrę w górnej części. Te wszystkie zapięcia umożliwiają idealne dopasowanie buta do stopy oraz zapewniają jej stabilność podczas jazdy. Dobrej jakości buty posiadają również możliwość wyjęcia wkładki, dzięki czemu w łatwy sposób można zadbać o higienę. 

Jednym z zalecanych rozwiązań jest zastosowanie w rolkach dziecięcych systemu mocowania BOA. Pozwala on na to aby w prosty sposób dzieco mogło poluzować lub napiąć zapięcie. System ten stosowany jest najczęściej w droższych modelach rolek.

5. Płoza w rolkach dla dzieci. Jaką wybrać?

Płozy rolek wykonywane są z dwóch materiałów, mianowicie kompozytu i aluminium. Pierwszy z nich szczególnie polecany jest najmniejszym użytkownikom z uwagi na dużą elastyczność, amortyzacje i tłumienie wstrząsów oraz drgań.

Aluminiowe płozy są lżejsze, zwiększają zwrotność rolek i pozwalają na bardziej precyzyjną jazdę. Takie rozwiązanie polecane jest dzieciom, które opanują postawy techniki i będą gotowe na bardziej intensywną jazdę. 

Roli dla dzieci na płozie aluminiowej

6. Rolki dla dzieci? Cena vs. jakość

Jeżeli wybierzemy złej jakości rolki dla dziecka, to możemy być niemal pewni, że pomimo zachęty i nauki jazdy, będzie po jakimś czasie zniechęcone. Rolki dobrych firm kosztują od 300 do 700 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że posiadają one regulowany zakres rozmiarów, dokonujemy zakupu nie na jeden, lecz kilka sezonów. Patrząc z takiej perspektywy, nie wydaje się to duży wydatek. Wybierając rolki dziecięce renomowanego producenta, mamy pewność, że będą one wygodne, a co za tym idzie, dziecko będzie czuło się w nich komfortowo.

Niestety oszczędzając i kupując tanie rolki z marketu, możemy dziecku wyrządzić dużo krzywdy. Za taki sprzęt zapłacimy ok. 100 złotych. Jednak jakość wykonania i komfort jazdy pozostawia w takim wypadku wiele do życzenia. Plastikowy, twardy but oraz niedopracowana konstrukcja może skutecznie uniemożliwiać swobodę podczas jazdy i zniechęcić dziecko do uprawiania tej dyscypliny.

W tym wypadku jakość jak najbardziej idzie w parze z ceną, nie warto więc oszczędzać. Tym bardziej że tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, taki sprzęt kupujemy na kilka sezonów.

7. Kask i ochraniacze na rolki dziecięce.

Każdy rodzic ma świadomość tego, że niezależnie od uprawianej dyscypliny bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Tak samo jak podczas jazdy na rowerze, hulajnodze czy deskorolce powinniśmy zapewnić dziecku odpowiednie ochraniacze.

Podczas wyboru odpowiedniego kasku warto sprawdzić, czy jest on dobrze wentylowany. To sprawi, że nawet w upalne dni maluch będzie mógł cieszyć się komfortową jazdą. Jeżeli chodzi o pozostałe ochraniacze to niezbędnymi elementami, są zabezpieczenia łokci, kolan oraz nadgarstków. Jest to ważne szczególnie podczas początkowych etapów jazdy, gdzie istnieje duże ryzyko wywrotek.

kask na rolki

8. Dlaczego warto kupić rolki dla dziecka?

Jazda na rolkach to niewątpliwie dyscyplina, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Dostarcza sporą dawkę ruchu i jest doskonałą okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Warto pamiętać, że dzieci bardzo szybko uczą się nowych wzorców ruchowych, porównując z dorosłymi. Dzieciństwo jest idealnym czasem na to, aby nauczyć malucha korzystania z różnych aktywności ruchowych, by w późniejszym czasie wybrało tą ulubioną.

Jazda na rolkach sprzyja prawidłowemu rozwoju dziecka, kształtuje sprawność i odpowiednią sylwetkę. Dużą zaletą jest również fakt, iż dziecko, które nauczy się jeździć na rolkach, z pewnością poradzi sobie również z jazdą na łyżwach w okresie zimowym.

dziecko na rolkach

 

 

 

Powiązane produkty

© 2022 BikeOVO | All Rights Reserved