Zabawki do kąpieli. Jak umilić dzieciom kąpiel a przy tym rozwijać wyobraźnię dziecka.

Zabawki do kąpieli. Jak umilić dzieciom kąpiel a przy tym rozwijać wyobraźnię dziecka.

Kąpiel dla wielu dzieci jest bardzo przyjemnym przeżyciem i wręcz czekają na tę czynność higieniczną. Jednak niektóre maluchy mają sceptyczne nastawienie, bądź panicznie boją się wody. Rozwiązaniem w tej sytuacji są zazwyczaj dobrze dobrane zabawki. Z powodzeniem zajmą one uwagę malucha, oswoją z wodą i umilą czas spędzony na czynnościach pielęgnacyjnych. Znane dziecku zabawki do wody będą także przydatne podczas wakacyjnych, nadmorskich podróży. Jakie rodzaje zabawek do kąpieli dla dzieci wyróżniamy? Jak je dobrać względem wieku?

Zabawki do wody – dlaczego warto je mieć?

Nierzadko zdarza się, że nieoswojone z wodą dzieci boją się kąpieli. Bardzo ciężko zachęcić je wtedy do dobrowolnego uczestnictwa w tej czynności. Umycie włosów, czy uszu jest wówczas zadaniem bardzo trudnym, związanym często z płaczem oraz wrzaskiem. Czasami jednak bardzo łatwo przekonać malucha do zmiany zdania na temat kąpieli.

Zabawki do wody dla dzieci są antidotum na brak chęci do kontaktu z wanną. Dobrze dobrane produkty nie tylko zachęcą do mycia, lecz także będą stymulowały zdolności motoryczne oraz kreatywność i wyobraźnie. W końcu kąpiel stanie się rodzinnym, wesołym rytuałem, który będzie kojarzony tylko i wyłączenie z mile spędzonym czasem z opiekunami. Gumowe zabawki do wanny odwrócą uwagę dziecka od czynności, którą uważa za mało przyjemną. Nie zostanie uroniona już ani jedna łezka, a pociecha z uśmiechem na twarzy będzie przystępowała do tej kąpieli.

Zabawki do kąpieli dla dzieci – zalety

Oprócz wyżej wymienionych zabawki do wody posiadają wiele innych zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście sama możliwość interakcji z zabawką, co już powoduje sporą dozę radości. Poza tym zabawki do kąpieli:

  •         Pełnią rolę edukacyjną,
  •         Pobudzają wyobraźnie i kreatywność,
  •         Kształtują umiejętności manualne,
  •         Zachęcają do aktywności.

Istotnym aspektem jest jednak to, aby dobrać zabawkę do kąpieli, biorąc pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka. Zabawka, która będzie idealna dla 4 latka może nie sprawdzić się w przypadku niemowlaka.

Jakie zabawki do wody dla dziecka?

Najmłodsi są zafascynowani każdym zjawiskiem, które jest dla nich nowe i nieoczywiste. Tym samym wszelkie przedmioty, które unoszą się na tafli wody, naturalnie stają się przedmiotem zainteresowania. Dziecko docieka, dlaczego niektóre zabawki utrzymują się na powierzchni, a inne toną.

Na sam początek przygody z zabawkami do wody dla dzieci świetnym pomysłem są małe pojemniki, wiaderka do wody dla dzieci oraz kubeczki, które służą do przelewania i nabierania wody. Uwagę najmłodszych przyciągają również towarzysze w postaci przyjaznych zwierzątek, z których popularnymi są kaczuszki, rybki, małpki i pieski. Nie umkną ich uwadze również piłeczki, statki, książeczki do wody oraz inne przedmioty, które wesoło kołyszą się na powierzchni wody.

Warto także zdecydować się na zestaw zabawek do kąpieli dla dzieci, który zawiera różne elementy, dzięki czemu dziecko będzie miało do czynienia ciągle z innymi przedmiotami, które regularnie zmieniane szybko się nie znudzą.

Wisienką na torcie mogą okazać się szczotki do mycia dla dzieci np. w kształcie słoneczka, czy chmurki, które jeszcze bardziej ubarwią zwykłą czynność, jaką jest kąpiel.

Zasady wyboru zabawek do kąpieli dla dzieci są bardzo podobne tak jak w przypadku innych przedmiotów służących do bawienia się. Wybierając akcesoria do kąpieli, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy są one w 100 % bezpieczne dla naszej pociechy oraz zweryfikować, czy będą odpowiednie, biorąc pod uwagę wiek dziecka. Istotne jest to, że nie ma określonej granicy, w której maluszki mogą korzystać z zabawek do kąpieli. Im jednak mniejszy użytkownik, tym zabawka powinna być prostsza.

Zabawki do wody dla rocznego dziecka

Dziecko, które skończyło 1 rok życia bez problemu radzi sobie już z siedzeniem. Jest także ruchliwe i chętnie kształtuje motorykę. W dalszym ciągu jest jednak maluszkiem, tak więc wszystko, co porusza się na powierzchni wody, będzie atrakcyjnym i interesującym przedmiotem, wartym interakcji. Bardzo chętnie będzie więc bawiło się gumowymi figurkami czy książeczkami do wody. Z pewnością nie przejdzie obojętnie także obok kubeczków oraz foremek. Brzdąc, układając kubki lub wiaderka jeden na drugim i przelewając z nich wodę, ćwiczy koordynację i sprawność dłoni.

Zabawki do kąpieli dla 2 – 3-latków

Dzieci w wieku 2 lub 3-latek są już na tyle dojrzałe, aby przejść do rozpracowywania interaktywnych zabawek. Dla większości z nich dalej sprawdzą się pływające zwierzątka, obiekty, ale tutaj zalecamy wdrożyć już inne, bardziej złożone akcesoria np. nakręcane gadżety.

Unoszące się na wodzie gumowe zabawki dalej będą sprawiać mnóstwo frajdy, jednak musimy być gotowi na to, że najbardziej pożądanymi będą zabawki podobne do postaci z bajek lub ulubione zwierzątka.

Dwuletni lub trzyletni maluch na pewno będzie zadowolony także z zabawki na przyssawkę. Będzie on także wdzięczny za wszelkie produkty ruchome, które stymulują wyobraźnie i kreatywność. Są to na przykład wodne zjeżdżalnie oraz młynki.

Zabawki do kąpieli dla 4 – 5-latków

Nieco starsze dzieci mają już zazwyczaj wyrobiony gust i zabawki, z którymi najbardziej chcą się integrować. Dla tej grupy zalecamy elementy, które będą kontynuacją procesu oswajania się z wodą, lecz także wprowadzą elementy edukacyjne. Służą ku temu zabawki, które pokazują, jak działają różne siły np. grawitacji.

Dobrym przykładem jest młyn do kąpieli dla dzieci, oraz wszelkie kołowrotki, pompki, czy lejki. Stymulują one rozwój dziecka i pokazują najprostsze zasady fizyki podczas radosnej zabawy. Z uwagi na to, że dzieci w tym wieku już dobrze radzą sobie z różnymi przedmiotami, zabawki mogą mieć bardziej kanciaste kształty i być wykonane z twardszych materiałów.

Mali artyści z pewnością docenią możliwości, jakie dają kredki do kąpieli. Można nimi rysować na skórze, co tylko dusza zapragnie, a po wszystkim zmyć stworzone dzieło delikatną gąbką.

Zabawki do wody dla dzieci – niezastąpiony element w trakcie higieny malucha

Bez wątpienia dobrze dobrane zabawki do kąpieli dla dziecka są gwarantem tego, że pociecha pokocha każdą minutę spędzoną podczas kąpieli. Zabawki do wanny staną się nieodłączonym towarzyszem podczas każdego kontaktu z wodą. Ważne, aby wybierać sprawdzonych producentów, na przykład zabawki do wody yookidoo.

Jeżeli do tego wszystkiego dodamy akcesoria takie jak szczoteczki do mycia w kształcie chmurki czy słoneczka, przyjemne zapachy płynu do kąpieli oraz dobrze dobraną temperaturę wody i dużo piany, to rytuał kąpieli nieustanie będzie wprawiał dziecko w dobry nastrój. © 2024 BikeOVO | All Rights Reserved