Wózek do biegania z dziećmi. Jaki Jogger wybrać?

Wózek do biegania z dziećmi.  Jaki Jogger wybrać?

JAKI WÓZEK DO BIEGANIA ? KIEDY ZACZĄĆ BIEGAĆ Z DZIECKIEM?

W tym artykule skupimy się nie tyle na ilości dostępnych wózków do biegania z dzieckiem, a na możliwościach, które mogą dać nam poszczególne rozwiązania a także na tym, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie biegania z dzieckiem. W następnych artykułach znajdziecie przegląd dostepnych wózków do biegania.

CZAS POBIEGAĆ Z DZIECKIEM

KIEDY MOŻNA ZACZĄĆ BIEGAĆ Z DZIECKIEM?

Od jakiego wieku dziecka możemy rozpocząć bieganie w wózku? To pytanie zadaje sobie chyba każdy amator biegania czy rodzic który chce aktywnie spędzać czas ze swoją pociechą.

Nie można dla każdego dziecka przypisać tego samego moementu, który będzie najbardziej odpowiednim do rozpoczęcia treningów biegowych. Najważniejsze jest określenie odpowiedniego moementu gotowości dziecka. Rozwój psychomotoryczny dziecka przebiega w róznym tempie. Umowną granicę przyjmuje się ok. 6-9 miesięca życia. Warunkiem, który to określa jest to czy dziecko już samodzielnie i pewnie siedzi.
Są natomiast rozwiązania powodujące, że jogger może być także wygodną opcją do przewożenia dzieci młodszych. Są to wózki z możliwością montażu gondoli, w której leży maluszek. Dyskusyjne jest natomiast to czy z nimi biegać. Opisujemy je niżej.

JAKI WYBRAĆ WÓZEK DO BIEGANIA?

Należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań

- Czy to ma być wózek wielofunkcyjny czy też tylko do treningów?

- Gdzie będziemy biegać z naszym dzieckiem?, Miasto? Teren? 

- Jakie są nasze umiejętności i ambicje?

RODZAJE WÓZKÓW DO BIEGANIA

Wózki do biegania mogą być wózkami przeznaczonymi tylko do biegania (i oczywiście spacerowania), bądź też wózkami wielofunkcyjnymi służącymi do biegania, spacerowania i jazdy na rowerze.

1. Wózki biegowe, treningowe

Jeżeli chcemy korzystać z wózka biegowego tylko do biegania, czyli ma być wózkiem treningowym i startowym, należy szukać wózków o sztywnej konstrukcji. Są to wózki trójkołowe, ze sztywnym nieskrętnym przednim kołem. Obowiązkowy wyposażone w duże, pompowane koła o rozmiarze 18'' lub 20''. Ważne też, aby wózek był lekki.  

Z najpopularniejszych wózków na rynku możemy wymienić wózek BOB Ironman oraz Thule Glide 2.

Poniżej opis skrócony opis tego drugiego:

 Wózek do biegania Thule Urban Glide

Wózek do biegania Thule Glide 2


Wózek jogger o dużych kołach (16-calowe, blokowane koło przednie oraz 18-calowe koła tylne) zapewniających znakomitą intensywność joggingu oraz o świetnej niskiej wadze, bo zaledwie 10,8 kg.

Co ciekawe ten jogger występuje również w wersji dla dwójki dzieci.

Zalety:
- świetny w terenie,

- super lekki,

- składany,

- liczne akcesoria w tym gondola dla niemowlaka,

 Wady:
- brak skrętnego koła, ale jest to raczej jego cecha niż wada. 

2. Wózki biegowo-spacerowe

W sytuacji, gdy chcemy mieć jeden wózek, który posłuży nam zarówno do biegania jak i codziennych spacerów z dzieckiem wybór jest znacznie szerszy. W tej kategorii mamy całą gamę wózków trójołowych. Warunek podstawowy to skrętne przednie koło z możliwością blokowania go. Należy pamiętać oczywiście o pozostałych cechach takich jak wielkość kół, waga, sztywność konstrukcji.

Wózek taki jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, możemy używać go również do spacerów w mieście, parku, czy galerii handlowej. Z najbardziej popularnych można wymienić wózki Thule Urban Glide, Baby Jogger, BOB Revolution.

Wózek do biegania THULE URBAN GLIDE 2

Wózek do biegania Thule Urban Glide 2

Ten baby jogger oferuje nam możliwość wyboru czy kółko przednie ma być skrętne czy być stale w jednej pozyji. Zachowując amortyzację na tylnych kółkach oraz pompowane opony jogger ten świetnie sprawdza się w terenie, jak i podczas spacerów. Oferuje bardzo wygodne siedzisko z możliością odchylania oparcia, zadaszenie i schowek na podręczne przedmioty. Dodatkowy hamulec w rączce powoduje, że panujemy nad przyczepką podczas przemierzania pagórkowatego terenu, a jej umiejscowienie po środku sprawia, że wygodnie używa się go zarówno prawą, jak i lewą ręką. Wózek jest lekki (bo tylko 11,4 kg) oraz składany, co ułatwia transport.

Zalety:
- do miasta i w teren
- lekki
- składany
Wady:
- nienajszybszy
- mało wygody dla dziecka w nieco trudniejszym terenie (korzenie w parkach)
<zdjęcie thule="" urban="" glide="" 2=""></zdjęcie>

3. Wielofunkcyjne wózki sportowe

Kolejnym pytaniem, które można sobie zadać jest to, czy na pewno chcemy mieć wózek tylko o jednym przeznaczeniu? A może rozszerzyć jego możliwości?

Mnóstwo przyczepek rowerowch oferuje możliwość doczepienia zestawu do biegania. Sprawia to, że z jednego wózka dziecięcego, powstają trzy typy wózków: wózek spacerowy, przyczepka rowerowa oraz wózek do biegania - jogger. Praktycznie każda z przyczepek takich jak Leggero, Thule, Burley czy Nordic Cab ma możliwość zamontowania zestawu jogger. Dziecko znajdujące się w takiej przyczepce ma jedną z najwygodniejszej pozycji, jest osłonięte oraz ma dużo przestrzeni wokół siebie. Ceny zestawów są jednak wyższe niż pojedynczego wózka biegowego, ale jeśli lubimy spędzać aktywnie czas, to taki zestaw w żaden sposób nas nie ogranicza.

Zalety:
- na spacer, do biegania, do jazdy rowerem lub na rolkach
- najbezpieczniejszy
- składany
- największa przestrzeń dla dziecka
Wady:
- większy niż wózek biegowy
Wózek multifunkcyjny Leggero Enso

Leggero Enso Sail z zestawem jogger

 

Z przyczepek rowerowych z opcją joggera na pewno nie można przejść obojętnie obok Thule Chariot Cab 2/Cross 2, Nordic Cab Urban z dwoma osobno regulowanymi siedziskami czy Leggero Vento z świetną amortyzacją oraz dużą przestrzenią dla dzieci.

Zalety:
- dla dwójki dzieci
- na spacer, do biegania, do jazdy rowerem czy na rolkach
- najbezpieczniejszy
- składany
- duża przestrzeń dla dzieci
Wady:
- największy gabarytowo w tym porównaniu

Leggero Vento z zestawem do biegania
Przyczepka rowerowa Leggero Vento z zestawem Jogger

KIEDY ZACZĄĆ BIEGAĆ Z DZIECKIEM?

OD JAKIEGO WIEKU DZIECKO MOŻE JEŹDZIĆ W WÓZKU DO BIEGANIA?

Jak pialiśmy na wstepie najbezpieczeniejsze bieganie dla dziecka jest wtedy gdy dziecku już samodzielnie siedzi. Natomiast często kupujemy wózek znacznie wcześniej. Oczywiście prawie każy z producentów pozwala na korzystanie z takiego wózka już od narodzin dziecka. W siedzisku montujemy gondole lub hamaczek. Każda marka podchodzi do tego podpobnie. Marka Thule do swojego wózka do biegania Thule Urban Glide 2 oferuje gondolę, która jest przeznaczona właśnie dla niemowląt do 6. miesiąca życia.
Gondola do wózka Thule Urban Glide i Glide

Leggero w swojej ofercie proponuje między innymi leżaczki Weber, które pozwalają dziecku przebywać w prawidłowej, ergononomicznej i bezpiecznej pozycji podczas jazdy.
Ze względu na wiek, z dziećmi poniżej 6. miesiąca życia radzimy jednak nie bieg, a marszobieg czy też szybki spacer po równej powierzchni.

Wózek Thule Urban Glide + gondola

WÓZKI KOZLIK, NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE OGRANICZA

Wózek spacerowy, jogger i przyczepka rowerowa Kozlik Junior przeznaczony jest dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Jest to unikatowy produkt na rynku, otwierający dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi nowe możliwości w sposobie spędzania wolnego czasu.
Jest to jeden z najwygodniejszych wózków sportowych dla dzieci niepełnosprawnych. Przez swoją budowę oraz dodatki oferuje maksymalne bezpieczeństwo podczas biegania czy jazdy rowerem.

Wózek Kozlik Junior Country
Wózek Kozlik Junior

Podsumowując bieganie z dzieckiem to czysta przyjemność, a opcji do wyboru jest mnóstwo. W zależności od potrzeb zawsze dobierzemy odpowiedni wózek do biegania. Należy jednak pamiętać, że to maluch rządzi. Jeśli nie podoba mu się jazda, nie należy go zmuszać.Powiązane produkty

© 2022 BikeOVO | All Rights Reserved