Jaki otulacz dla dziecka wybrać? Przegląd otulaczy dziecięcych

Jaki otulacz dla dziecka wybrać? Przegląd otulaczy dziecięcych

Otulacz dla noworodka. Jaki powinien być, czym się kierować przy wyborze?

Otulanie dzieci staje się coraz bardziej popularną metodą, choć wciąż niewiele osób ma świadomość tego, że nie jest to absolutnie nic nowego. To metoda, którą nasze babcie stosowały od lat! Samo otulanie polega przede wszystkim na tym, by odtworzyć charakterystyczne warunki z życia płodowego, w tym między innymi uczucie ciasności. Ma to na celu pomóc niemowlakowi przyzwyczaić się do nowych warunków codzienności przez pierwszych kilka miesięcy życia. Otulacze do spania i uspokajania to jeden z niezbędników w wyprawce niemowlęcej, dlatego warto znać ich rodzaje i zdecydować się na ten, który najbardziej odpowiada naszym preferencjom. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tych produktów.

Spis treści:

  1. Otulacze dla niemowląt. Podział ze względu na skład i rodzaj materiału
  2. Podział otulaczy dla noworodków dla ze względu na rodzaj tkania
  3. Dlaczego otulacz bambusowy jest najchętniej wybierany?

Otulanie niemowląt - jakie ma znaczenie?

 

1.Otulacze dla niemowląt. Podział ze względu na skład i rodzaj materiału

Dzisiejszy rynek oferuje wiele rodzajów otulaczy dla niemowlaka. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego są wykonane. Wyróżnić można kilka modeli: otulacze bawełniane, otulacze bambusowe, otulacze lniane oraz te, które są stworzone z różnych surowców.

 

Otulacze bambusowe dla niemowląt

 

Otulacze niemowlęce bawełniane

Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów pozostają od lat otulacze bawełniane. Dzieje się tak głównie ze względu na przewiewny materiał, który daje możliwość oddychania skórze, jednocześnie eliminując ryzyko pocenia się i wyziębienia. To bardzo ważne, ponieważ brak tej cechy może powodować podrażnienia wrażliwej skóry małego dziecka. Dziś dostępne są także otulacze bawełniane w wersji ekologicznej - w postaci otulaczy z bio bawełny lub otulaczy z bawełny organicznej.

Otulacz z bawełny dla niemowlaka LouLoulollipop

Otulacz bawełniany LouLou Lollipop

Otulacze bambusowe dla niemowląt

Otulacze bambusowe są najpopularniejszym rodzajem otulaczy dla noworodkaw ostanich latach i są idealnym wyborem do otulania dzieci w ciepłych miesiącach roku. Mają wyjątkowe właściwości, które szerzej opiszemy w dalszej części artykułu, ponieważ zasługują na nieco więcej uwagi. Delikatne przykrycie, które jednocześnie absorbuje wilgoć, ma właściwości termoregulacyjne, a co za tym idzie - świetnie sprawdza się zarówno jako ocieplenie, jak i ochłodzenie ciała niemowlaka. 

Otulacz bambusowy Samiboo

Otulacze bambusowe Samiboo

Otulacze dla noworodków z lnu

Kolejnym rodzajem oulaczy, których popularność stale rośnie otulacze lniane. Są miękkie i przyjemne w dotyku, przez co pozostają uwielbiane przez wiele mam. Oprócz tego len jest higroskopijny i ma właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu maluszek nie spoci się podczas ciepłych dni w łóżeczku czy na spacerze w wózku. W chłodniejsze dni otulacz zapewni odpowiedni komfort cieplny.

2. Podział otulaczy dla noworodków dla ze względu na rodzaj tkania

Drugą kwestią podczas wyboru otulacza dla dziecka jest rodzaj tkania. Nie tylko materiał ma znaczenie, ale też to, w jaki sposób został on użyty do stworzenia finalnej wersji produktu. W przypadku otulaczy bambusowych mamy do czynienia głownie z tkaniem gładkim, co w efekcie daje nam możliwość zakupienia produktu z wiskozy bambusowej. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, gdy poszukujemy otulaczy muślinowych. Wówczas mamy do czynienia z różnymi rodzajami materiałów tkanych o luźnym splocie.

Otulacze muślinowe - dlaczego są tak chętnie kupowane?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, muślin jest rodzajem tkania, dla którego charakterystyczny jest luźny splot. Dzięki temu otulacze muślinowe są miękkie i delikatne, stając się idealnym produktem dla wrażliwej skóry niemowlaków. Co więcej, materiał ten jest całkowicie oddychający, co zapobiega przegrzewaniu się ciała dziecka przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu ciepła. Muślin bawełniany chłonie i odprowadza wilgoć dużo szybciej niż tradycyjna bawełna. Otulacze muślinowe świetnie sprawdzają się przez cały rok dzięki termoregulacji, a sam materiał jest stosowany w opiecie nad noworodkami od tysięcy lat. 

otulacz muślinowy dla noworodka

 

Otulacze bambusowe gładko tkane - czy warto?

Oczywistym jest, że skóra noworodka wymaga specjalnej opieki i ochrony ze względu na jej delikatność. Właśnie dlatego rodzice często decydują się na bambus jako tkaninę, która w szczególności sprzyja niemowlakom. Co w niej takiego jest? Otóż otulacze bambusowe słyną przede wszystkim z zalety, jaką jest termoregulacja. Pozwalają zatem na ogrzewanie zimą oraz chłodzenie latem, natomiast dodatkowo wykazują odporność na promienie UV. Bambus jest materiałem chłonnym i antyalergicznym, dlatego - poza otulaczami - jest często wykorzystywany w przypadku produkcji ręczników, pościeli czy pieluszek.

Otulacz bambusowy gładko tkany

 

3. Dlaczego otulacz bambusowy jest najchętniej wybierany?

Nie budzi wątpliwości, że materiał, jakim jest bambus, to zdecydowany klasyk ostatnich lat wśród pozostałych w przypadku otulania niemowląt. O ile otulacz to tradycyjny wyrób, który był stosowany od wielu lat  to otulacz bambusowy to klasyk w wyprawce niemowlaka ostatnich lat.  

Poniżej 5 głównych przewag, które sprawiają że bambus jest tak szeroko stosowany w opiece nad niemowlakiem i jest najchętniej wybieranym materiałem w przypadki otulaczy dla noworodka:

Termoregulacja w otulaczach bambusowych

Termoregulacyjne właściwości bambusowa są doceniane przede wszytkim w goroące dni. Latem tkanina bambusowa pochłania i odprowadza wilgoć od skóry maluszka dając tym samym poczucie chłodu, zimą natomiast asymiluje wilgoć z otoczenia, nie dopuszczając jej do skóry dziecka. Zapewnia to maluchowi komfort cieplny na najwyższym poziomie. 
 

Hygroskopijność otulaczy z bambusa

Hygoskopijny znaczy: poddatny na wchłanianie wilgoci, chłonący wilgoć, znacznie lepiej niż bawełna. Taki właśnie jest bambus, chłonie wilgoć najlepiej wśród materiałów znanych w opiece nad maluszkiem. Dlatego właśnie po okresie spowijania, możemy z powodzeniem wykorzystać otulacz bambusowy jako kocyk plażowy czy ręcznik
 

Bambus jest antybakteryjny i antygrzybiczy.

Bambus posiada naturlane silne właściwości antygrzybicze i antybakteryje. To dlatego nie atakują go żadne pasożyty podczas wzrostu i właśnie dlatego nie wymaga stosowania pestycydów ani innych środków ochrony roślin tak bardzo nieprzyjaznych dla środowiska. 
 

Tkanina bambusowa nie uczula niemowląt 

Bambus jako tkanina nie wykazuje żadnych reakcji uczuleniowych, łagodzi delikatne podrażnienia. Nie odnotowuje się uczuleń, wysypki, zaczerwienienie skóry w przypadku używania taknin bambusowych w opiece nad noworodkiem.
 

Materiał bambusowy jest biodegradowalny

Tkanina bambusowa jest w pełni biodegradowalna i zniknie z powierzchni naszej planety zdecydowanie szybciej niż poliester.
 
otulacz bambusowy zalety

Otulacz bambusowy Oliwki Samiboo

4. Otulanie niemowląt - jakie ma znaczenie?

Niemowlę otulone jak w brzuchu mamy.

Otulanie, inaczej spowijanie noworodka to nic innego jak owinięcie go ciasne w specjalny otulacz niemowlęcy, który sprawi, że przestrzeń wokół niemowlęcia zmniejszy się, co da mu większe poczucie bezpieczeństwa i zbliży do warunków, jakie miało w okresie płodowym. 

Znaczenie otulania noworodka 

Otulanie niemowlaka na pewno pozwala na wyciszenie i uśpienie dziecka. Poza tym, ułatwia rodzicom przenoszenie na rękach. Otulanie może pomagać również na kolkę niemowlęcą. Ciasne otulanie noworodków i niemowląt w pierwszych tygodniach życia jest polecane przez pediatrów; jest to naturalna i znana od wieków metoda uspokajania noworodków. Otulanie zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i działa uspokajająco na płaczliwe noworodki.

otulanie noworodka uspokajanie noworodka przez otulanie© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved