Jaki gryzak wybrać? przegląd najlepszych gryzaków

Jaki gryzak wybrać? przegląd najlepszych gryzaków

ZĄBKOWANIE 


Ząbkowanie to czas, który u każdego dziecka przebiega inaczej. U jednych dzieci będzie to okres spokojny, kiedy dziecko jest bardzo ciche i niechętne do zabaw, u innych bardziej burzliwe, z nieprzespanymi nocami i bolącymi dziąsełkami. Ząbkowanie rozpoczyna się ok 4-5 miesiąca życia i powinno zakończyć się pomiędzy 30-31 miesiącem życia. Często ząbkowanie opóźnia się, wtedy należy skonsultować się ze swoim lekażem.

KALENDARZ ZĄBKOWANIA

Pierwsze ząbki u niemowlaka to dolne jedynki, miesiąc lub dwa później pojawiają się też górne jedynki. Następująca później kolejność jest mniejwięcej zawsze taka sama.

● od 3. do 9. miesiąca wyrzynają się dolne jedynki,

● od 5. do 12. miesiąca – jedynki górne,

● od około 9. do 13. miesiąca – dolne i górne dwójki,

● od około 10. do 18. miesiąca – dolne i górne czwórki,

● od około 15. do 20. miesiąca – dolne i górne trójki,

● od około 23. do 33. miesiąca – dolne i górne piątki.

Jest to zawsze trudny czas da dzieci i rodziców którzy niepokoją się o swoje dziecko i chcą zrobić wszystko, aby przejść wspólnie przez ten okres w jak najłagodniejszy sposób.

JAK ROZPOZNAĆ ZĄBKOWANIE?

- intensywne ślinienie – za kilka dni/tygodni pojawi się pierwszy ząbek
- wkładanie wszystkiego do buzi - swędzące dziąsła
- niechęć do jedzenia i ssania – bolące dziąsła
- podwyższona temperatura
- biegunka
- problemy ze snem

GRYZAKI

Poza łagodzącymi żelami, jednym ze sprawdzonych sposobów, łączącym zabawę i ukojenie dla bólu i swędzenia dziąseł jest gryzak.
Ale czym powinniśmy kierować się przy wyborze najlepszego gryzaka dla naszego dziecka?

Przy wyborze gryzaka dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów gryzaków, dzięki czemu możemy dopasować je do etapu ząbkowania oraz wieku dziecka (od miękkich gryzaków kauczukowych, po średnio-twarde silikonowe i twarde gryzaki drewniane).

Istotny jest także sposób barwienia gryzaka, aby nie zagrażał on zdrowiu dziecka. Zabawka ta powinna być bezpieczna. Zwróćmy uwagę na jej krawędzie i wystające elementy. Ważnym jest, aby gryzak można było łatwo umyć, ponieważ będzie on często wkładany do buzi i odkładany/rzucany w miejsca narażone na bakterie i zanieczyszczenia.

Gryzak nie powinien być również za duży, aby sprawiać problemów w chwytaniu, jak i zbyt mały, aby nie „zgubił się” w buzi. Ważne, aby wybrać gryzak atrakcyjny dla oka, aby dziecko z chęcią po niego sięgało.

PRZYKŁADOWE RODZAJE GRYZACZKÓW:

- kauczukowe (miękkie)

Nietoksyczny, wykonany w 100% z naturalnej gumy z drzewa kauczukowego Hevea gryzak delikatnie masuje dziąsła dziecka. Polecany do stosowania od początku objawów ząbkowania

 

Gryzak Oli and Carol - Jarmuż
Gryzak kauczukowy Oli and Carol 

- silikonowe (twardsze)

Takie gryzaczki wykonuje się z silikonu spożywczego, są wolne od BPA, ftalanów i metali ciężkich.

Gryzak silikonowy LouLou Lollipop
Gryzak silikonowy LouLou Lollipop

- drewniane (najtwardsze)

Gryzaki drewniane przeznaczone są dla dzieci od 5. miesiąca życia. Dzięki temu, że tworzone są z litego,a naturalnego drewna, posiadają one naturalne właściwości antybakteryjne i są w pełni bezpieczne bez obaw o nadgryzienie ich i skaleczenie się.

Gryzak drewniany klonowy - kształt miłorząb Samiboo
Gryzak drewniany klonowy - miłorząb Samiboo

- gryzaki z możliwością chłodzenia w lodówce

Gryzak na ząbkowanie, który posiada funkcję chłodzącą szybciej przynosi ulgę obolałym dziąsłom. Są to rzadkie gryzaki, warto się o nie postarać wtedy gdy dziąsła są obrzmiałe i bardzo bolesne

Gryzak chłodzący Chicco

Gryzak chłodzący Chicco

- gryzaki stanowiące część zabawki lub zawieszki

Zabawka, w której jeden z elementów pełni funkcję gryzaka jest praktyczną rzeczą, zawsze pod ręką w razie potrzeby. Gryzak może być połączony z kawałkiem materiału, który spałnia funkcję nośnika zapachu mamy. Może być też połączony ze śliniakiem i jest wtedy bardzo praktycznym akcesorium 2w1 podczas ząbkowania. Zdarzają się także gryzaki przytulanki, idealne na prezent, gdyż zostają z maluszkiem ciut dłużej niż klasyczne gryzaki.

Przytulanka gryzak Meiya and Alvin

Gryzak przytulanka Meiya and Alvin

- gryzaki z dodatkową funkcją dentystyczną

Matchstick Monkey to gryzak z funkcją szczoteczki z tyłu głowy małpki. Możemy nałożyć w to miejsce żel na bolące dziąsła, a w przyszłości pastę do zębów, przyzwyczajając maluszka do mycia ząbków. 

Gryzak szczoteczka Matchstick Monkey

Gryzak szczoteczka Machstick Monkey

- gryzaki z zawieszką

Stosowane razem lub osobno, z możliwością przypięcia do ubranka lub kocyka. Taki gryzak będzie zawsze pod ręką. Dzięki silikonowi, z którego wykonane są obie części – dziecko może używać ich obu jako gryzaka.

Gryzak zawieszka LouLou Lollipop

Gryzak z zawieszką - LouLou Lollipop

- gryzaki z łączonych materiałów

Dzięki połączeniu silikonu i drewna, dziecko będzie mogło korzystać z gryzaczka dłużej, a także używać w danej chwili tej części zabawki, która najbardziej załagodzi siłę swędzenia dziąseł. Najczęściej stosuje się połączenie silikonu i drewna co zapewnia pomoc w oby stadiach ząbkowania (wtedy, gdy potrzebujemy gryzaka i miękkieg i twardego).

Gryzak silikonowo-drewniany
Gryzak silikonowo-drewniany LouLou Lollipop© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved