Jak przewozić dziecko na rowerze? Fotelik rowerowy czy przyczepka?

Jak przewozić dziecko na rowerze? Fotelik rowerowy czy przyczepka?

Jazda rowerem to doskonały pomysł na aktywne spędzanie czasu w gronie przyjaciół i rodziny. Narodziny dziecka bardzo często stawiają rodziców przed problem jak dalej kontynuować swoją pasję i uprawiać ulubiony sport. Pojawia się wiele pytań, czy można jeździć z dzieckiem na rowerze? Jak to robić? Od kiedy można zacząć? Jak przewozić bezpiecznie dziecko na rowerze? 

zdjęcie fotelików rowerowych bibike

Spis treści:

1. przewożenie dziecka na rowerze - przepisy

2. Fotelik rowerowy czy przyczepka rowerowa?

3. Fotelik rowerowy dla dziecka – zalety i wady

4. Przyczepka rowerowa do przewozu dziecka – zalety i wady

5. Od kiedy można przewozić dziecko na rowerze?

6. Fotelik rowerowy - od kiedy można jeździć z dzieckiem?

7. Przyczepka rowerowa- od kiedy można jeździć z dzieckiem?

8. Fotelik rowerowy czy przyczepka rowerowa – co wybrać?

 

1. Przewożenie dziecka na rowerze – przepisy

Na początek parę słów dotyczących ram prawnych i tego czy i jak można przewozić dziecko na rowerze.

Niezależnie od tego, jak będziemy poruszać się po drogach, musimy spełniać wymogi przepisów polskiego prawa. Zgodnie z jego treścią dzieci do 7 lat powinny być przewożone na rowerze w specjalnie do tego stworzonym foteliku lub przyczepce, montowanej z tyłu roweru. Należy podkreślić, że według litery prawa łączna długość roweru z przyczepką nie może wynieść więcej niż 4 metry.

Absolutnie wykluczone jest przewożenie dziecka na bagażniku rowerowym bez żadnych zabezpieczeń. Stwarza to duże niebezpieczeństwo dla dziecka i rowerzysty oraz jest nielegalne.

Zgodnie z aktualnymi przepisami rowerzysta przewożący dziecko w przyczepce powinien używać jezdni lub ścieżki rowerowej, nie może jechać po chodniku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie sprawuje opiekę nad dzieckiem poniżej 10 roku życia, które samodzielnie kieruje jednośladem.

foteliki_rowerowe_dziecięce

Warto podkreślić, że nie ma przepisów stanowiących o tym, jaki powinien być minimalny wiek przewożonego dziecka na rowerze. Jest to kwestia indywidualna i zależy przede wszystkim od preferencji rodziców.  Mamy w tej kwestii swoją ocenę o czym piszemy dalej a także zalecenia producentów fotelików i przyczepek rowerowych.

Więcej o tym jakie przypisy regulują przeworzenie dziecka w przyczepce piszemy tutaj

2. Fotelik rowerowy czy przyczepka rowerowa?

Przechodzimy do dylematu, który posiada każdy rodzic przed wyborem odpowiedniego sprzętu do przewożenia dziecka. Istnieją dwie bezpieczne formy transportu – fotelik rowerowy oraz przyczepka rowerowa dla dzieci. Obydwa rozwiązania posiadają swoje zalety i wady.

Pierwsze rozwiązanie, czyli fotelik rowerowy dla dziecka umożliwia utrzymywanie bliskiego kontaktu między opiekunem a małym pasażerem. W przypadku fotelika rowerowego na przód dziecko ma niezakłócony wgląd w trasę, co pozwala mu śledzić i odkrywać nieznane tereny. Jest to zwykle tańsze rozwiązanie od przyczepki. Posiada mnóstwo dedykowanych opcji bezpieczeństwa, dzięki czemu możemy być spokojni podczas jazdy.

Przyczepka rowerowa dla dziecka daje niesamowity komfort dzieciom a także duże bezpieczeństwo zarówno rowerzyście, jak i pasażerom. To rozwiązanie jest dedykowane już najmłodszym dzieciom. Jest to dobra alternatywa fotelika rowerowego.

dzieci w przyczece rowerowej

Przewożenie dziecka na rowerze za pomocą przyczepki rowerowej polecane jest, szczególnie na dalsze wycieczki i wtedy gdy chcemy przewieźć dwójkę dzieci lub więcej bagaży.

Dużym atutem przyczepek rowerowych jest również to, że dziecko jest w pełni chronione przed czynnikami zewnętrznymi i warunkami atmosferycznymi. 

Taka podróż może być bardzo dobrym treningiem, szczególnie na trasach z podjazdami.

Przyczepki rowerowe nie są jednak pozbawione wad. Zajmują dużo miejsca i są znacznie droższe od fotelików. Dla niektórych sporą niedogodnością jest również fakt oddalenia rodzica od dziecka podczas podróży.

W dalszej części rozwiejemy wszelkie fakty i mity dotyczące przyczepke i fotelików.

3. Fotelik rowerowy dla dziecka – zalety i wady

Fotelik rowerowy możemy zamontować do ramy roweru lub na jego bagażniku. Ale głównym podziałem fotelików jest jednak to czy montujemy go z przodu czy z tyłu roweru.

Foteliki rowerowe montowane z przodu roweru to foteliki umożliwiające przewożenie dzieci o wadze do 15 kg a te montowane na tył umożliwiają przewożenie dzieci o wadze do max. 22 kg.

Fotelik rowerowy na tył jest najbardziej popularnym i jednym z najwygodniejszych rozwiązań. Zaletą takiego fotelika jest to, że jest prosty w montażu, łatwo go przechowywać, a z dzieckiem mamy stały kontakt. Można go zamontować prawie na każdym rowerze. 

foteliki rowerowe tylne

Najczęstszym sposobem montażu tylnego fotelika rowerowego to zamocowanie specjalnego adaptera do ramy roweru wraz z stelażem na którym montujemy fotelik. 

Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość zamocowania fotelika na bagażniku rowerowym. Jednym z niewielu producentów, który oferuje taką możliwość jest firma Bobike.

Dużą wadą jest natomiast to, że mały podróżnik ma ograniczone pole widoczności i przez większość wycieczki jest zdany na to, aby oglądać nasze plecy :)

Bardzo modnym i popularnym rozwiązaniem, szczególnie dla mniejszych dzieci jest fotelik rowerowy przedni. Takie rozwiązanie jednak zwykle dedykowane jest maluchom, które nie przekroczyły 15 kg wagi. Problemem często jest również to że taki fotelik nie pasuje do każdego roweru.

Zawsze zalecamy aby skontaktować się ze specjalistą przed dobraniem odpowiedniego fotelika rowerowego do roweru i dla dziecka które będzie w nim przewożone.

Podsumowując fotelik rowerowy to świetne i niedrogie rozwiązanie dla osób które chcą poruszać się na rowerze z dziećmi po mieście. Raczej krótkie wycieczki, przejażdżki czy też podwózkę do przedszkola czy żłobka.

4. Przyczepka rowerowa do przewozu dziecka – zalety i wady

Dla tych, którzy chcą wybrać się na dłuższe wyprawy, podróżować z więcej niż jednym dzieckiem czy też mieć pewność co do bezpieczeństwa, świetnym rozwiązaniem będzie wybór przyczepki rowerowej.

Dla wielu rowerzystów używanie przyczepki rowerowej nie ma sobie równych. Jest to co prawda droższe rozwiązanie, lecz pozwalające na duży komfort podczas jazdy zarówno dla kierującego jednośladem, jak i małego pasażera czy też pasażerów. Dobre przyczepki rowerowe posiadają amortyzowane zawieszenie, które doskonale tłumi wszelkie drgania. Trzeba jednak pamiętać, że długość naszego pojazdu znacznie się wydłuża. Należy mieć to na uwadze szczególnie gdy pokonujemy różne przeszkody i zakręty.

Wybierając odpowiednią przyczepkę rowerową, musimy wziąć wiele czynników pod uwagę. Ile dzieci będziemy przewozić? Czy chcemy przyczepkę amortyzowaną? Czy może powinna mieć regulację oparcia? Wybór przyczepki trochę przypomina wybór wózka dla dziecka.

Zresztą przyczepka rowerowa to sprzęt wielofunkcyjny. Jest zarówno wózkiem spacerowym, przyczepką rowerową czy też wózkiem który możemy zmienić w sprzęt umożliwiający uprawiania innych sportów i aktywności takich jak trekking czy też bieganie na nartach czy jazdę na rolkach.

Dzieci w przyczepce rowerowej

Przyczepki rowerowe są najbezpieczniejszym sposobem przewożenia dzieci. Umożliwiają też przewożenie znacznie młodszych dzieci niż możemy przewozić w foteliku a także stara na dłużej. Jest też to często jedyne rozwiązanie które pozwala na przewożenie dzieci z niepełnosprawnościami. 

Wiele osób uznaje zakup przyczepki rowerowej jako najlepiej wydane pieniądze na sprzęt dziecięcy!

Przyczepki rowerowe to temat na odrębny artykuł i piszemy o tym w osobnym artykule, ale skrótowo przedstawiamy poniżej podział przyczepek rowerowych. 

Przyczepki rowerowe dzielimy ze względu na:

ilość śladów:

  • jednośladowe,
  • dwuśladowe (większość)

Ilość osób:

  • jednoosobowe
  • dwuosobowe

Funkcje:

  • wielofunkcyjne
  • jednofunkcyjne

Zawieszenie:

  • amortyzowane,
  • nieamortyzowane

5.  Od kiedy można przewozić dziecko na rowerze?

To od kiedy można przewozić dziecko to zależy od tego czy czym będziemy je przewozić. Należy jednak pamiętać o tym, że nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego jak motorycznie rozwinięte jest nasze dziecko, gdzie chcemy jeździć, gdzie i na jakich trasach będziemy chcieli jeździć, jakim rowerem dysponujemy?

Ostatecznie to kiedy możemy zacząć jeździć z dzieckiem na rowerze determinuje to czy będzie to fotelik rowerowy czy przyczepka rowerowa. 

6. Fotelik rowerowy - od kiedy można jeździć z dzieckiem?

Producenci określają dolną granicę przewożenia dzieci w fotelikach najczęściej w... kilogramach, jest to trochę asekuracyjne ze strony producentów bo tak naprawdę powinniśmy kierować się tym jak nasze dziecko jest rozwinięte motorycznie i fizycznie.  

Dziecko aby mogło być przewożone w foteliku rowerowym powinno bezwzględnie siedzieć samodzielnie a najlepiej być dzieckiem chodzącym. Takie dziecko zupełnie inaczej będzie odbierać przejażdżkę rowerową.

7. Przyczepka rowerowa- od kiedy można jeździć z dzieckiem?

Posiadając odpowiednie leżaczki, hamaczki czy też wkładki stabilizujące dziecko w przyczepce możemy przewozić dzieci już od pierwszych miesięcy życia. 

Producenci fotelików rowerowych oceniają, że za pomocą ich produktów można przewozić dzieci już od 9 miesiąca życia. Lekarze jednak podają, iż najbezpieczniejszym wiekiem jest 1 - 1,5 rok życia. Każde dziecko jest jednak inne i nieco inaczej może się rozwijać motorycznie. Z tego względu, każdy rodzic powinien sam zadecydować, czy to właśnie teraz jest odpowiedni moment na rozpoczęcie przygody z wycieczkami rowerowymi.

Zalecanym momentem to wiek powyżej 9 miesięcy, wtedy dziecko zaczyna siadać i jego pozycja w przyczepce będzie odpowiednia. Dla młodszych dzieci producenci przewidzieli różnego rodzaju wkładki, leżaczki lub hamaczki które mają umożliwić przewożenie młodszzego dziecka w przyczepce.

wkładka_baby_snugler

Należy jednak pamiętać, iż większość producentów zastrzega, że przewożenie dziecka młodszego niż 12 msiiecy w przyczepce rowerowej jest mozliwe tylko używając jej jako wózka spacerowego.

Nie należy również przesadzać z długością eskapad rowerowych – w przypadku najmłodszych podróżników zalecane są krótkie wyprawy. Dostosowujmy długość wycieczek do wieku i możliwości dziecka.

8. Fotelik rowerowy czy przyczepka rowerowa – co wybrać?

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy przede wszystkim od naszego budżetu, długości pokonywanych tras, wieku dziecka oraz indywidualnych preferencji. Niezależnie od tego, jaki sposób jazdy na rowerze z dzieckiem wybierzemy, zawsze należy kierować się bezpieczeństwem i komfortem dziecka.

Na krótsze przejażdżki w mieście, np do przedszkola, żłobka parku czy kawiarni wygodniejszym rozwiązaniem będzie użycie fotelika rowerowego. Ale na dłuższe wyprawy zdecydowanie zalecamy przyczepkę jako bezpieczniejszą i wygodniejszą dla dziecka. 

Niewątpliwie przewożenie dziecka na rowerze może być początkiem pięknej przygody z kolarstwem. Jest to również doskonały sposób na spędzenie czasu w gronie rodzinnym, a także na wykonywanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

 

 

 



© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved