Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka. Co warto zabrać ze sobą?

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka. Co warto zabrać ze sobą?

Narodziny dziecka i kwestie z tym związane to niewątpliwie bardzo ekscytujące chwile w życiu, które zapadają w pamięci na zawsze. W ferworze szczęścia i oczekiwania na nowego członka rodziny warto jednak mieć głowę na karku, szczególnie w temacie przygotowania wyprawki i torby do szpitala. Wszystkie niezbędne ubrania i akcesoria warto spakować odpowiednio wcześniej, aby, i tak nerwowe dni przed porode, upłynęły w spokojnej atmosferze. O czym należy pamiętać? Co zbarać? Stworzyliśmy listę najważniejszych rzeczy wraz z cennymi poradami, a wszystko to oparte o doświadczenia milionów kobiet.

o wyprawce możesz przeczytać także tutaj:

Spis treści:

1. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę ?

2. Kiedy zacząć pakować torbę do szpitala?

3. Jak spakować się sprytnie do szpitala?

4. Dokumenty i badania niezbędne do porodu

5. Rzeczy potrzebne dziecku w szpitalu

6. Co przydaje się "świeżo upieczonej" mamie w szpitalu?

7. Co powinno czekać w domu na mamę i dziecko?

Czas pobytu w szpitalu to moment, gdzie przydają się nam przede wszystkim wyprawkowe akcesoria czyli pierwsze artykuły dla niemowlaka i dla mamy po porodzie, dokumenty oraz ubrania. Wiemy jak trudno w tym czasie dobrze zdecydować co ważne i nie zabrać ze sobą całej szafy oraz przedmiotów, które nie będą potrzebne. Z drugie strony bardzo ważne jest to, aby niczego, co niezbędne, nie zabrakło. Możemy wyróżnić 4 grupy najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać i są to:

  •         Dokumenty,
  •         Przedmioty i akcesoria dla mamy na okres porodowy,
  •         Przedmioty i akcesoria dla mamy na okres poporodowy,
  •         Rzeczyi akcesoria niezbędne dla noworodka.

Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem planowania, warto dowiedzieć się, czego możemy oczekiwać po szpitalu, który będzie miejscem porodu. Można w tym celu zapytać o wszystko w rejestracji, czy porozmawiać z kobietami, które już są po porodzie w danym szpitalu.

Mamy na myśli to, że niektóre placówki zapewniają ubranka dla maluszka, niezbędne kosmetyki i przybory pielęgnacyjne, a także pieluchy. Inne natomiast nie gwarantują żadnych z wymienionych rzeczy.

przygotowywanie wyprawki dla noworodka

1. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę ?

  • Bardzo ważne jest to aby odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy należy zacząc przygotowania. Można oczywiście zrobić to dużo wcześniej, oszczędzimy sobie wówczas niepotrzebnego stresu, przygotowując wszystkie potrzebne rzeczy na czas porodu i po porodzie.
  • Każdy z nas zna przypadki pakowania torby w ostatniej chwili w sytuacjach nagłych, warto więc zadbać o to, aby wszystkie przedmioty znalazły swoje miejsce kilka tygodni wcześniej.
  • Należy pamiętać, że zdarzają się przypadki porodów na długo przed terminem, z tej właśnie przyczyny odpowiednio wczesne przygotowanie ma bardzo duże znaczenie. 

co spakować do porodu

2. Kiedy zacząć pakować torbę do szpitala?

  • Pakowanie torby wyprawkowej do szpitala tak samo można zorganizować z dużym wyprzedzeniem. Każda z nas - kobiet jest inna i inaczej organizuje swój czas, jednak przyjmuje się, że warto wykonać tę czynność około 36 tygodnia ciąży. Wówczas mamy jeszcze sporo czasu na ewentualne dokupienie potrzebnych przedmiotów, przepakowanie lub reorganizację.
  • Są osoby, które pakują się do szpitala już w drugim trymestrze ciąży zważając na fakt, że mogą zdarzyć się różne nieprzewidywane sytuacje. Pakowanie torby do szpitala to ważny rytuał przygotowujący kobietę do urodzenia dlatego każda przyszła mamy najlepiej czuje kiedy to pakowanie powinna rozpocząć.

torba do szpitala

torba do szpitala i na podróż Mommy Bag

3. Jak spakować się sprytnie na poród do szpitala?

  • Lista rzeczy, które należy zabrać w torbie do szpitala różni się nieco, biorąc pod uwagę pory roku. Chodzi np. o dodatkowe ubranka na wyjście ze szpitala. Wiadomym jest, że torba mamy rodzącej w grudniu będzie się różnic od zawartości torby na poród mamy w okresie letnim. Jednak większość punktów pozostaje niezmienna i jest uniwersalna.
  • Przy samym pakowaniu powinien uczestniczyć przyszły tata, lub osoba towarzysząca podczas porodu. Jej nadzór pomoże w późniejszym czasie szybko odnaleźć niezbędne rzeczy dla noworodka.
  • Jeżeli z jakiegoś powodu pakujemy torbę same, to koniecznie każdy, kto może towarzyszyć nam przy porodzie, musi wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne akcesoria, potrzebne mamie lub dziecku.
  • Bardzo ważną wskazówką jest spakowanie osobno swoich rzeczy i przedmiotów dla dziecka, najlepiej w dwie osobne torby. Zaleca się przynajmniej znacząco oddzielić rzeczy mamy i dziecka. Tak, aby ktoś, kto będzie towarzyszył przy porodzie lub personel szpitala, odnalazł w razie potrzeby, właściwy pakunek. Warto także oddzielną kieszonkę przeznaczyć na potrzebne dokumenty, o których powiemy w dalszej części.
  • Rzeczy, które mamy zamiar zabrać, powinny być przydatne i funkcjonalne. Najlepiej jeśli spełniają też warunki pobytu w szpitalu, o których informował nas wcześniej personel. Dzięki nim powinnyśmy poczuć się jak najbardziej komfortowo idobrze przygotowane. Świetnym pomysłem jest zabranie czegoś, co umili nam oczekiwanie na poród lub czas między karmieniami. Spośród popularnych akcesoriów, które są towarzyszami kobiet w takich chwilach, wymienia się najczęściej książki, zarówne te tradycyjne jak i czytniki, smartfony, uubione kapcie, kubek i szalfrok.
  • Kwestią indywidualną jest również to, czy zamierzamy uwiecznić to wielkie wydarzenie. Jeżeli tak, powinnyśmy zaopatrzyć się w naładowany aparat lub kamerę video. Obecnie dobrej jakości smartfony również spełnią nasze oczekiwania względem nagrywanej treści.
  • Co do samego pakowania, to warto zrobić to w sposób jak najbardziej funkcjonalny. W pierwszej kolejności na wierzchu powinny znaleźć się najbardziej potrzebne rzeczy na pierwszy etap pobytu w szpitalu. Dzięki temu my lub partner, obecny przy porodzie, nie będziemy musieli przekopywać całej torby, aby odszukać konkretny przedmiot.

pakowanie torby do porodu

4. Dokumenty i badania niezbędne do porodu

Z pozoru błahym, jednak bardzo ważnym powodem, dla którego należy przygotować dokumentacje, jest to, że stanowi on warunek przyjęcia do szpitala. Wśród niezbędnych danych, którymi musimy się legitymować, jest:

  •         Dowód osobisty,
  •         Dokument potwierdzający ubezpieczenie,
  •         NIP pracodawcy lub własny, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą,
  •         Kartę prowadzenia ciąży.

Poza tymi podstawowymi dokumentami musimy posiadać jeszcze aktualne badania lekarskie. Są to:

  •         Wyniki USG z całego okresu ciąży,
  •         Dokumenty potwierdzające grupę krwi oraz czynnik Rh wraz z przeciwciałami odpornościowymi,
  •         Wyniki badań HBS, WR, HCV, Ag, HIV, oraz ostatnie badania krwi i analiza moczu,
  •         Wynik posiewu w kierunku GBS (Streptoccocus agalactiae) wykonany po 35 tygodniu ciąży,
  •         Jeżeli planowane jest cesarskie cięcie – badanie poziomu potasu oraz sodu i koagulogram,
  •         W przypadku przewlekłych dolegliwości – wyniki badań z danej dziedziny.

Nowością wśród akcesoriów wyprakowych są popularne ostatnio etui na dokumenty, które sprytnie segreguje je i pozwala szybko odnaleźć to, co potrzebne.

torba do porodu dokumenty

5. Rzeczy potrzebne dziecku - wyprawka dla noworodka

  • Do porodu w szpitalu musimy zabrać oczywiście podstawowe wyposażenie dla niemowlaka po porodzie. Mowa tutaj przede wszystkim o ubrankach niemowlęcych (body, pajacyki, śpioszki, czy kaftaniki) Bez wzgędu na pogodę przydaje się także bezuciskowa czapeczka dla niemowlaka oraz rękawiczki- niedrapki. Aby otulić maluszka  konieczny będzie rożek a aby zabezpieczyć przed zimnem - kocyk niemowlęcy, dostosowany grubością do pory roku.
  • Jeżeli szpital nie zapewnia żadnych potrzebnych produktów, musimy również posiadać pieluszki i odpowiednie kosmetyki dla noworodka. Ponadto przydatne będzie delikatne mydełko czy emulsja myjąca, nawilżane chusteczki oraz ręcznik dla niemowlaka. Warto zakupić także oliwkę i krem lub puder na odparzenia.
  • Kosmetyki pielęgnacyjne można trzymać w osobnej torbie lub kosmetyczce – to wiele ułatwi. Dobrym pomysłem jest podział kosmetyków i osobne spakowanie ich dla mamy i dla dziecka, wtedy z pewnością będą spokojniej przebiegać wszelkie rytuały pielęgnacyjne w szpitalu. Polecamy niesamowicie wygodne kosmetyczki marki Samiboo, kuferki od Makaszki lub stylowe kosmetyczki Elodie Details.
  • Oczywiście nie można zapomnieć o ubrankach niemowlęcych, które będą potrzebne przy wyjściu ze szpitala. Ich prawidłowy dobór zależy jednak od aury i pory roku.

rzeczy dla mamy i dziecka do szpitala

6. Rzeczy potrzebne mamie w szpitalu

  • Tak jak o maluszka, również i świeżo upieczona mama musi o siebie zadbać. Rzeczy w tym przypadku najwygodniej podzielić na te potrzebne w trakcie porodu oraz po nim. Dobrą informacją jest fakt, że w razie potrzeby większość rzeczy można bez problemu dowozić później.
  • Jednak na czas porodu warto wyposażyć się przede wszystkim w kilka sztuk większych koszul do porodu, podkoszulków, ciepłe skarpetki oraz szlafrok. Wygodne koszule lub sukienki do karmienia to również must have dla mamy, która będzie karmić dziecko piersią. Jeżeli chodzi o kosmetyki dla mamy to niezbędne są: mydło lub emulsja do mycia, środki higieny osobistej, przydatne zaś: mgiełka do twarzy, maść do pielęgnacji brodawek oraz kosmetyki do pięlęgnacji, które stosujemy na codzień. Konieczne są: mały ręcznik oraz chusteczki higieniczne lub nawilżające.
  • Elementem, który pomaga przetrwać okres połogu to specjalne pieluchy lub chłonne podpaski. Po porodzie bardzo przydaje się poduszka poporodowa ( szczególnie jeśli porób przebigał w sposób naturalny), poduszka do karmienia czyli słynny rogal a także domowy jasiek, który będzie przypominał nam własny dom. 
  • Wiele kobiet narzeka także na wysychające usta, które są skutkiem bardzo szybkiego oddychania. Warto więc zabrać ze sobą natłuszczającą pomadkę lub wodę termalną w sprayu. Do tego oczywiście suche przekąski i zapas wody niegazowanej.
  • Poza wyżej wymienionymi przedmiotami pamiętajmy także o telefonie i ładowarce. Przydają się także niewielkie kwoty drobnych pieniędzy, które mogą zostać przeznaczone na zakup kawy w automacie czy sklepiku szpitalnym.
  • Wszelkie cenne przedmioty oraz biżuterię najlepiej zostawić w domu.

Co potrzebne jest mamie w szpitalu po porodzie

6. Co powinno czekać w domu na mamę i dziecko?

Sam pobyt w szpitalu to oczywiście początek wspaniałej drogi związanej z nowym członkiem rodziny. Codzienna pielęgnacja i troska o maluszka powinna oczywiście przenieść się szybko do domu, w którym na mamę i dziecko czekają wcześniej przygotowane rzeczy i akcesoria.

  • Spośród przedmiotów, który powinny czekać na mamę i maluszka w domu wymieniamy ręcznik kąpielowy z kapturkiem, oraz szczoteczkę z naturanych włókien do włosów noworodka. Wybierajmy te z koziego włosia ponieważ są najdelikatniejsze. Do niezbędnych akcesoriów pielęgnacyjnych należy dorzucić także delikatną obcinarkę do paznokci dla niemowlaka, która nadaje się o wiele lepiej, niż tradycyjne nożyczki. Można się wyposażyć się w cały komplet akcesoriów kosmetycznych dla dzieci, gdzie znajdziemy obcinarki, pilniczki i szczoteczki do włosów w wszystko spakowane razem w eleganckim pojemniku. Polecamy sprawdzone kosmetyczne zestawy do pielęgnacji noworodka , z uwagi na idealnie dobranie tego, co potrzebne do pielęgnacji  Mamy wówczas pewność, że niczego z potrzebnych akcesoriów nie zagubimy. 
  • Warto mieć na uwadze to, że delikatna skóra dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Z tego powodu w wyprawce powinny znaleźć się produkty, które pozbawione są potencjalnie drażniących składników. Nie powinny zawierać także alergenów i muszą być przeznaczone dla niemowląt od 1 dnia życia.
  • Podczas karmienia, usypiania oraz w pierwszych dniach życia niezbędne jest trzymanie dziecka na rękach. Aby było to bezpieczne i wygodne, warto zaopatrzyć się w otulacze, kocyki, czy różki. Wszystkie te przedmioty umożliwiają komfortowe trzymanie dziecka, a także zapewniają mu przyjemne ciepło.
  • Jeżeli chodzi o transport ze szpitala, to musimy wiedzieć, że nawet w letnie i gorące dni niemowlak powinien mieć ubranko z długim rękawem, czapkę oraz skarpetki. Fotelik samochodowy powinno być przykryte materiałem przepuszczającym powietrze, jednocześnie chroniącym przed słońcem oraz wiatrem. Idealnie sprawdza się tutaj pieluszka bambusowa lub tetrowa z wysokiej jakości bawełny.

W chłodniejszych miesiącach zwróćmy uwagę na to, aby nie umieszczać dziecka w foteliku samochodowym lub w nosidle w kurtce – jest to niebezpieczne podczas jazdy. Lepszym pomysłem jest zabezpieczyć dziecko przed chłodem za pomocą specjalnego kocyka, otulacza do fotelika, przez który możemy zapiąć pasy bezpieczeństwa. Taki otulacz można rozpiąć, gdy wnętrze auta zostanie nagrzane. Jest to obecnie najbezpieczniejszy sposób okrywania noworodka w foteliku samochodowym. Jeśli nie wiesz jaki model śpiworka do fotelika wybrać - polecamy lekturę artykułu, poświęconego w całości kocykom i śpiworkom do fotelików.

Sam fotelik samochodowy powinien być dedykowany dla noworodków i być prawidłowo zamontowany.

witaj w domu maluszku

Lista

 



© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved