Kendama - japońska zabawka zręcznościowa dla dzieci i nie tylko.

Kendama - japońska zabawka zręcznościowa dla dzieci i nie tylko.

Kendama - gra zręcznościowa, która podbija świat.

Zabawka zręcznościowa dla każdego? Brzmi jak opis kendamy, czyli nietypowej zabawki, którą znajdziecie w naszej ofercie. Czym jednak są te, przeżywające nową młodość, tradycyjne japońskie zabawki z drewna? Skąd się wzięły, jak zdobyły popularność, jak te zabawki wyglądają? Wreszcie – jaka jest ich funkcja rozwojowa? Jakie można robić na niej tricki? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.

 


kendama tama zabawka zręcznościowa

 

 

  • Europejskie korzenie japońskiej zabawki Kendama,
  • Spike, Cupy, Ken i Tama to główne elementy kendamy,
  • Przyjęcie ospowiedniej postawy gwarantuje poprawność trików
  • Kendama to rozwijająca motorycznie i zręcznościowo gra która staje się dyscypliną sportową
  • Zabawa kendamą jest bezpieczna i zdrowa więc zabawka ta idealnie nadaje się na prezent dla dziecka.

 

Więcej o innych zabawkach dla dzieci dowiesz się z tego artykułu

 

Spis treści.

1. Krótka historia kendamy, skąd się wzieła?

2. Kendama i jej elementy

3. Kendama i wiele ciekawych trików

4. Czy kendama to sport

5. Kendama dla dzieci, pomysł na zabawkę zręcznościową

6. Rozwój motoryczny dzięki grze w kendamę.

7. Czy zabawa kendamą jest bezpieczna?

 

1. Krótka historia kendamy, skąd się wzięła?

Wszystko zaczęło się… Właściwie nikt nie jest do końca pewien kiedy. Część badaczy jest zdania, że kendama to odmiana gry Bilboquet, która pochodzi z XVI wieku, z Francji. Częściej jednak przyjmuje się, że geneza japońskiej zabawki miała miejsce na przełomie XVII i XVIII wieku. „Przybyła” do Japonii Jedwabnym Szlakiem i początkowo była grą dla dorosłych – każdy kto przegrał pił tzw. „karniaka”. Wszystko się zmieniło w okresie Edo, popularność gry rosła. Punktem kulminacyjnym była konstrukcja od Issei Fijiwary, która jest używana do dziś. Wtedy właśnie ostatecznie pojawiła się japońska kendama – w takiej wersji, którą znamy dzisiaj. 

kendama historia

2. Kendama i jej elementy

Obecnie kendama składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest ken czyli trzonek. Ken jest ciekawym elementem. Jego główne cechy to cupy – specjalne miseczki oraz spike – ostre i smukłe zakończenie kena (tak jakby szpikulec). Drugim elementem jest tama, która jest specjalną kulą z otworem w środku.

Zabawka zręcznościowa Kendama tworzona jest z różnorodnego drewna – np. z klona, buka tudzież wiśni. Ken oraz tama są ze sobą złączone cienkim sznurkiem.

zabawka zręcznościowa kendama podgląd elementy

Kendamy są do siebie podobne, bezpiecznie można powiedzieć, że jak zobaczymy jedną kendamę to będziemy wiedzieli jak mogą wyglądać inne. Sytuacja jednak wygląda trochę jak z pieskami – wiemy, że zwierzątko jest psem, ale zdajemy sobie sprawy z ilości potencjalnych ras. Tak jak pisaliśmy – zastosowane jest różne drewno. Jednak to nie koniec.

Kendama dla dzieci jest mniejsza, niż kendama dla dorosłych – rozmiary generalnie się różnią, ale jako standard tej japońskiej zabawki przyjęta jest wielkość około 18,5 cm. Kolejną różnicą, między poszczególnymi modelami, może być sposób malowania tamy. Część z nich nie jest pokryta niczym, część jest lakierowana co daje nam powierzchnię typu śliską, a część jest pokryta szczególną warstwą rubber, której cechą jest to, że zwiększa się przyczepność.

kendama zabawki zręcznościowe kilka

Kendama Europe modele Play Pro II

3. Kendama i wiele ciekawych tricków

Triki kendamą… Niech was nie zwiedzie potencjalnie nieskomplikowana budowa. Japońska zabawka jest wręcz kopalnią ciekawych sztuczek. Oczywiście, wymagają one dużo praktyki i cierpliwości, ale progres możemy obserwować gołym okiem. Tricki na kendamie możemy wykonywać na parę różnych sposobów, jednak w główniej mierze polegają one na trafianiu kulką (tamą) do miseczek lub na szpikulec, które znajdują się na kenie. Ruchy można ze sobą łączyć, żeby uzyskać coraz to ciekawsze kombinacje, a możliwych do nauki tricków jest mnóstwo. Poniżej kilka początkowych tricków kendamą.

 

kendama triki

Jaka postawa i chwyt przy robieniu trików Kendamą?

Jednym z podstawowych chwytów do zaczęcia przygody z kendamą jest chwyt pod cupami. Trzymamy palec wskazujący oraz kciuk bezpośrednio pod owymi cupami. Naszym zdaniem jest to jeden z najłatwiejszych sposobów, aby zacząć uczyć się sztuczek. Jednak zanim zaczniemy zabawę to warto wiedzieć, że w każdym tricku podstawą jest… uginanie nóg. Można traktować to jako amortyzator, jak zawieszenie w samochodzie. Czyli kolana w dół, a jednocześnie z prostowaniem ich staramy się podrzucić ręką tamę, a przy końcowej fazie rzutu znowu wracamy do ugiętych kolan (amortyzacja). Z taką wiedzą możemy zacząć próbować podstawowe tricki kendama.


kendama zabawka chwyt

Big cup 


Jest to chyba najłatwiejszy trick kendamą. Polega na „trafieniu” tamą w tytułowego big cupa i utrzymaniu jej tam. Big cup jest jednym z cupów (tym większym), które znajdują się na kenie.

kendama big cup

Small cup


Analogiczna sztuczka do poprzedniej. Staramy się rzucić tamą na mniejszego cupa, zwiększając trochę trudność i używając nadgarstka. Najlepiej spróbować zrobić to z pozycji big cupa, dzięki czemu stworzymy swoją pierwszą sekwencję sztuczek kendamą
kendama small cup

Base cup


Czyli trzeci z cupów Kendamy. Znajduje się „na dole” tej zręcznościowej zabawki i chyba najtrudniej trafić na niego tamą. Możemy albo spróbować przerzucić na niego „kulę” z pozycji wyjściowej, albo (co jest uwieńczeniem naszych treningów) spróbować zakończyć sekwencję cupów właśnie base cupem.


kendama base cup

Spike


Każdy trick kendamą warto (i wskazane) jest zakończyć spikiem. Czym on jest? Już tłumaczymy. Musimy tak podrzucić tamę z ręki (w zależności od tego w takiej pozycji aktualnie się znajduje), aby dziura w tamie trafiła na spike (znajdujący się na kenie). Kilka sztuczek, które zakończone są tym trikiem wygląda zdecydowanie imponująco.


kendama spike

To tylko bazowe możliwości zabawy kendamą. Łączenie ich i tworzenie bardziej zaawansowanych kombinacji jest esencją frajdy, którą daje japońska zabawka zręcznościowa. Gdy załapiemy te 4 podstawy – kendamowy świat staje przed nami otworem.

4. Czy kendama to sport?

Skoro zabawką zręcznościową kendama możemy robić tricki to łatwo założyć, że ludzie rywalizują w wymyślaniu (i wykonywaniu) coraz to ciekawszych i bardziej złożonych tricków. Dokładnie tak było i kendama z zabawki barowej stała się nie tylko relaksacyjnym hobby, ale również dyscypliną sportową, w której rywalizują ludzie z całego świata. Małe zawody odbywają się od dawna, jednak największym kendamowym turniejem jest The Kendama World Cup – kendanowe mistrzostwa świata. Odbywa się od 2014 roku w Hiroszimie, a dla przykładu: w 2018 brało w nim udział 415 zawodników z aż 18 krajów świata (widownia wynosiła 49 000 osób!

zawody kendama mistrzostwa

5. Kendama dla dzieci, pomysł na zabawkę zręcznościową

Jak po części udowodniliśmy w poprzednich rozdziałach – Kendama zdecydowanie nadaje się jako zabawka dla dorosłych. Ale co z najmłodszymi, naszymi dziećmi? Ten świat również stoi dla nich otworem. Przede wszystkim – im szybciej zaczniemy przygodę z kendamą dla dziecka tym lepiej. Jest to nigdy niekończąca się zabawa, która zawsze zostawi pole do popisu na nowe pomysły i sztuczki. Różne wielkości kendam nie powstały tylko dla największych zajawkowiczów i profesjonalistów, którzy chcą idealnie dopasowane urządzenie pod siebie. Istnieją również ze względu na dzieci. Na przykład takim modelem jest zabawka zręcznościowa Kendama PLAY POCKET K, który przez swoje małe i poręczne rozmiary idealnie nadaje się na prezent dla dziecka.

kendama dziecko zabawa

6. Rozwój motoryczny dzięki grze w kendamę. 

Oprócz wielu godzin świetnej zabawy, Kendama zostawi nas z zestawem naprawdę przydatnych umiejętności. Funkcja edukacyjna tej zabawki prym jednak wiedzie w rozwoju dziecka. Jest to genialna propozycja do stymulacji rozwoju ruchowego i małej motoryki dziecka. Koordynacja ruchowo-wzrokowa nie zostaje na lodzie, ponieważ także jest prężnie rozwijana. Zwiększona cierpliwość i skupienie? Z Kendamą macie to jest w banku. Pozostaje zręczność, czucie własnego ciała i kreatywność. Z tych cech, gdy są rozwinięte, skorzystają wszyscy. Mali i duzi, młodzi i starzy, dzieci i rodzice.

dzieci zabawka zręcznościowa zabawa

7. Czy zabawa kendamą jest bezpieczna?

Kendama dla dzieci, i nie tylko, jest zdecydowanie bezpieczną zabawką. Kendamy wykonane są tylko z dwóch elementów, które wykonane są z drewna i połączone sznurkiem. Dzięki temu, nie musimy się obawiać o małe elementy. Ken i tama są relatywnie spore, więc ryzyko zadławienia się jest nikłe. Użyte materiały – czyli klon, buk czy wiśnia, są drewnem wysokiej jakości, więc możemy być pewni jego trwałości. Całość jest pomalowana (lub nie, zależy od modelu) bezpieczną farbą. Dzięki tym wszystkim zmiennym, kendama to idealny prezent dla siedmiolatka – wzwyż. 

 

Kendama czyli nie taki diabeł straszny jak go malują

Mamy nadzieję, że nas krótki artykuł o Kendamach trochę rozwiał wasze wątpliwości co do tej zabawki. Jak widać jest to rzecz uniwersalna – nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jeśli chodzi o wybór pierwszej kendamy to w naszej ofercie znajdziecie japońskie zabawki zręcznościowe od marki Kendama Europe. Wybór jest głównie między wzorem i kolorem farby. Kendamy od Kendama Europe nadają się zarówno dla zupełnych początkujących jak i dla profesjonalistów, którzy biorą udział w turniejach. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami – chętnie doradzimy i na wszystko odpowiemy! Tak więc kendamy w dłoń i robimy triki!

Powiązane produkty

© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved