Przyczepka rowerowa dla dziecka niepełnosprawnego.

Przyczepka rowerowa dla dziecka niepełnosprawnego.

Wózki specjalne i przyczepki rowerowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Każdy rodzic, opiekun dziecka niepełnosprawnego czy też osoby dorosłej z niepełnosprawnością codziennie stara się ułatwić i usprawnić życie osoby niepełnosprawnej. 

Wszelkiego rodzaju sprzęty, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania dziecka niepełnosprawnego są najczęściej związane z zapewnieniem mu podstawowych funkcji życiowych, higienicznych czy też z codziennego funkcjonowania w domu i poza nim.

Coraz częściej jednak, rodzice jak i sami podopieczni poza trudnościami dnia codziennego widzą potrzebę spędzania czasu w sposób aktywny. Bezdyskusyjna jest również funkcja rehabilitacyjna takiego sposobu spędzania czasu. 

Dzisiaj dzięki dostępnym rozwiązaniom, osoba niepełnosprawna może brać udział w biegach po parku lub tych maratońskich, wycieczkach rowerowych lub nawet dłuższych wyprawach. Dla miłośników gór powstały rozwiązania pozwalające na trekking z dzieckiem niepełnosprawnym, czy też bieganie w zimie na nartach. 

Spotyka się całe grupy wspólnie pokonują szlaki górskie z osobami niepełnosprawnymi.

Bardzo cieszy taka postawa, tak więc bardzo zależy nam na tym aby przybliżyć tą tematykę i mamy nadzieję, że artykuł ten odpowie na kilka pytań z którymi spotykamy się na co dzień rozmawiając z rodzicami, opiekunami i terapeutami dzieci niepełnosprawnych.

  • Wózki sportowe dla dzieci niepełnosprawnych mają różne funkcjonalności i przeznaczenia.
  • Rodzaj niepełnosprawności ma znaczenie przy wyborze wózka dla dziecka.
  • Warto zastanowić się przy wyborze wózka nad tym do jakich aktywności  będziemy go używać.
  • Konstrukcja wózka specjalnego ma wpływ na jego bezpieczeństwo, ważne też jest zapewnienie wygodnej pozycji.
  • Możliwość refundacji ze środków NFZ ułatwia decyzję o zakupie.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania o przyczepki rowerowe dla dzieci niepełnosprawnych w naszym drugim artykule 

 

1. Przeznaczenie wózków specjalnych dla dzieci niepełnosprawnych.

Wózki specjalne dla niepełnosprawnych odpowiadają różnym potrzebom. Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem jakie można było spotkać to wózki które spełniały rolę spacerową i biegową. Od pewnego czasu jako standard w takich wózkach wprowadzona została funkcja przyczepki rowerowej. Czyli możliwość ciągnięcia za rowerem wózka wraz z pasażerem.  Dobrze jest gdy wózek spełnia wszystkie te funkcje jednocześnie, bo wtedy jest rozwiązaniem najbardziej funkcjonalnym. Poniżej opis funkcjonalności jakie spotykamy w wózkach specjalnych sportowych dla dzieci z niepełnosprawnościami:

Opis funkcjonalności wózków dla dzieci niepełnosprawnych

Wózek Kozlik jako przyczepka rowerowa

  • przyczepka rowerowa

Obecnie jest to podstawowa funkcjonalność. Pozwala ona na podpięcie do tylnego koła roweru wózka z dzieckiem. Robi się to za pomocą specjalnego dyszla, dzięki czemu nasz wózek staje się przyczepką rowerową. Wózek można podpiąć do prawie 100% rowerów.

PRzyczepka rowerowa WIKE

  • wózek do biegania

Dobry sportowy wózek specjalny posiada możliwość zamocowania nie skrętnego koła umożliwiającego stabilne, bezpieczne i wygodne dla biegacza pchającego wózek uprawianie joggingu. Bardzo często używa się takiego koła również do spacerów w trudniejszym terenie. Jest ono stabilniejsze.

  • wózek spacerowy

Dzięki możliwości zamocowania małego, skrętnego kółka wózki takie stają się spacerówką o minimalnym promieniu skrętu. Świetne do korzystania na co dzień.

  • wózek trekkingowy

Niektóre z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, posiadają możliwość doczepienia specjalnej uprzęży, która pozwala na ciągnięcie wózka przez osobę dorosłą na swoich ramionach. Jest to idealne rozwiązanie dla miłośników górskich wycieczek. W trudnym górskim terenie, ciągnięcie wózka z osobą niepełnosprawną jest wygodniejsze niż jego pchanie. Wyposażenie wózka w zestaw trekkingowy jest doskonałym poszeżeniem jego możliwości.

  • wózek do biegania na nartach

Odpowiednie zestawy płóz zamienią wózek na kołach na wózek do biegania na nartach. Ta forma spędzania wolnego czasu ma coraz więcej fanów. Zachęcamy do korzystania tego rozwiązania. Zestaw narciarski do wózka to coś co pozwala na kontynuowanie aktywności również w okresie zimowy.

Wózek Kozlik jako wózek do biegania na nartach

  • sanki

płozy zastosowane zamiast kół, uczynią z takiego wózka sanki, które kontroluje osoba pchająca.

2. Jak wybrać wózek i przyczepkę rowerową dla dziecka niepełnosprawnego?

Wbrew pozorom, nie ma zbyt wielu rozwiązań dedykowanych stricte dla dzieci niepełnosprawnych. Najwięcej tego rodzaju sprzętu to rozwiązania dla małych dzieci.

Na dobór sprzętu wpływa kilka czynników. Wiek dziecka, jego wzrost, specjalne potrzeby, rodzaj niepełnosprawności oraz to jakiego rodzaju aktywności chcemy uprawiać z naszym podopiecznym.

  • wiek i wzrost dziecka

Są to dwie kwestie, które bardzo mocno wpływają na to jakie rozwiązanie powinniśmy wybrać.

Czym młodsze a zarazem mniejsze dziecko tym więcej znajdziemy rozwiązań i produktów, które mogą idealnie pasować. Chodzi o to, że wielkość dziecka wpływa na to jakie modele są dla nas dostępne. Dla dzieci w wieku 1-6 lat i wzroście do ok 100-110 cm, bardzo często udaje się znaleźć przyczepki rowerowe (z funkcją wózka spacerowego i funkcją biegową, nazwijmy je dla ułatwienia 3w1), wśród przyczepek standardowych. 

Nie ma wtedy konieczności wybierania droższych rozwiązań tylko dlatego, że są one w grupie wyrobów medycznych. Oferta takich modeli jest bardzo duża natomiast nie każda z tych przyczepek spełnia kolejne kryterium, które bardzo mocno wpływa na nasz wybór.

przegląd przyczepek rowerowych 

  • rodzaj niepełnosprawności

Zdecydowanie inaczej będziemy dochodzili do wyboru przyczepki rowerowej dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną a inaczej fizycznym np ciężkie porażenie MPD

Osoby, które są w stanie przyjąć pozycję siedzącą mogą skorzystać z oferty firmy WIKE natomiast tym z wadami fizycznymi zdecydowanie rekomendujemy wózek KOZLIK 

  • specjalne potrzeby

Warto przyjrzeć się też czy dany model wózka będzie łatwy do ewentualnych modyfikacji dopasowujących go do indywidualnych potrzeb pasażera.

  • aktywności z dzieckiem niepełnosprawnym

Przed wyborem wózka, warto zastanowić się nad tym, z jakich dokładnie funkcjonalności chcielibyśmy korzystać. Istotne jest to jakiego rodzaju aktywności chcemy uprawiać z osobą niepełnosprawną. Czy będzie to tylko wózek rowerowy czy też interesuje nas tylko bieganie lub też górskie wycieczki.

Pozwoli to na dopasowanie odpowiedniego modelu a na pewno będzie rozsądnym z ekonomicznego punku widzenia.

3. Bezpieczeństwo i wygoda wózków specjalnych dla dzieci niepełnosprawnych

Wózek sportowy czy też wózek specjalny dla dziecka niepełnosprawnego, zawsze musi spełniać dwa podstawowe kryteria.

Wózek musi być bezpieczny - pod tym stwierdzeniem, kryje się wszystko to co jest związane z technologią wykonania, spełnieniem odpowiednich norm. Poniżej kilka cech świadczących o tym, że wózek jest bezpieczny: 

  • wózek musi być wykonany z wytrzymałych materiałów, (aluminium, stal wysokogatunkowa)
  • waga wózka również ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowania, (
  • nisko osadzony środek ciężkości,
  • koła wózka w pozycji pochylonej (camber negatywny - ujemny) zwiększa to stabilizację na zakrętach
  • bezpieczna obudowa wózka,
  • zastosowanie moskitiery, folii przeciwdeszczowej, zadaszenia,
  • bezpieczne mocowanie do roweru 

Wygoda osoby przewożonej w wózku to drugi tak istotny element. Pozycja jaką przyjmuje w wózku dziecko powinna być wypadkową jego fizycznej niepełnosprawności i konstrukcji wózka. osoba powinna mieć zagwarantowaną jak najbardziej ergonomiczną pozycję. Powinniśmy dobierać wózek do specjalnych potrzeb pasażera a nie dopasowywać pasażera do wózka.

3. Jak zapewnić komfort przewożąc dziecko niepełnosprawne w przyczepce rowerowej?

Zawsze możemy polepszyć komfort poprzez zastosowanie odpowiednich pelot, zagłówków, śpiworów, wkładek czy też systemów pasów stabilizujących. Warto sprawdzić czy wózek lub producent posiada takie rozwiązania. 

Bezpieczna przyczepka Kozlik

4. Sposoby finansowania zakupu wózków specjalnych dla dzieci niepełnosprawnych

Jak większość sprzętów dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności sprzęt specjalistyczny przeznaczonych dla nich jest kosztowny. Wielokrotnie jest to jedno z podstawowych kryterium jakim posługują się rodzice przy wyborze sprzętu i decyzji o jego zakupie.

Warto rozpatrywać zakup takiego wózka sprawdzając wcześniej, czy jego zakup jest refundowany przez NFZ lub czy można przy jego zakupie wykorzystać środki zgromadzone na koncie 1% w fundacji. 

Częstym sposobem na sfinansowanie wózka są zbiórki społeczne (siepomaga) czy też wnioski do różnego rodzaju organizacji NGO czy też zakładów pracy i instytucji które czasami finansują takie zakupy.



© 2024 BikeOVO | All Rights Reserved